This is flash
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

8 Warsztaty studentów architektury w Krakowie.

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum W-A.pl Strona Główna -> Dyskusje o architekturze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
FaberKosDołączył: 19 Maj 2003
Posty: 480
Skąd: Birmingham

PostWysłany: Sro Wrz 29, 2004 8:13 pm    Temat postu: 8 Warsztaty studentów architektury w Krakowie. Odpowiedz z cytatem

1.Warsztaty.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury organizuje w tym roku 8 warsztaty dla studentów architektury z całej Polski. W tym roku warsztaty odbędą się Krakowie. Warsztaty organizowane są przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Prace podjęte na tych warsztatach w dniach od 12-17 października maja na celu twórczą wymianę poglądów i doświadczeń pomiędzy studentami architektury z całej Polski. Równocześnie w czasie trwania warsztatów odbywa się w Krakowie X Międzynarodowe Biennale Architektury którego bieżąca edycja jest poświęcona sztuce w przestrzeni miasta – „Architektura – sztuką przyszłości”.
Tegoroczne warsztaty OSSA Kraków postanowiliśmy zatytułować „Przedmieścia [w] centrum”.
W ramach warsztatów planujemy zająć się kilkoma charakterystycznymi punktami w południowych dzielnicach miasta.

2.Problem.

Kraków jako znane, historyczne miasto w centralnej Europie boryka się, jak wiele innych miast z wieloma, nawarstwiającymi się problemami, które maja odzwierciedlenie w ładzie przestrzennym.
Od rzeczywistych przedmieść Krakowa aż po samo centrum starego miasta rozciąga się przestrzeń która nie posiadając wyraźnych granic, oddzielających je od otoczenia, jest jednak odmienna charakterem, rodzajem zabudowy, intensywności itp. Miejsca te i zamieszkująca je społeczność ma do dziś własne swoiste właściwości. Są one miejscem gdzie można dobrze zaobserwować problem niekontrolowanego rozwoju, rozluźnienia przestrzeni, spowolnienia, prowincjonalności czy chaotyczności. Dla celów warsztatów naszym zdaniem dobrze obrazują historyczne nawarstwienia, współczesne problemy własności. Kontrasty gustów. Bezwład nieskutecznej planistki.
Można tam jednak znaleźć również wiele wartości – dokumentalnych, przyrodniczych, widocznych w autentyzmie społeczności itd. Często jak na podstawie nałożonych kalek mapy dokumentują zmiany przeznaczenia i statusu przestrzeni miejskiej.
Widzimy dziś, na ich przykładzie, jak granice przedmieść wraz z ich szybkimi, wielowątkowymi zmianami zacierają się.
Podobne problemy są udziałem innych miast i miejsc. Miejsca takie, jak sadzimy stawiają przed architektem wiele interesujących pytań - o granice wolności, sposób spędzania wolnego czasu, bezpieczeństwo czy kształt współczesnej przestrzeni publicznej.
Bardzo często chaos jest jedynym czynnikiem generującym wynik swoistej gry . Gry w miasto.
My widzimy w tym jednak tyleż szans ile zagrożeń. Chcemy spróbować gry w miasto.
Na terenach „klinu” jakim przedmieście dochodzi aż pod Wawel zauważamy pewne najważniejsze problemy. Liczymy że zweryfikujecie nasze widzenie – dopiszecie lub usuniecie terminy z tej listy.
Wyniki tej gry zestawione pomiędzy grupami będą podstawą do rozwiązań zadań projektowych, komentarzy, sugestii.
Dopuszczamy różne możliwości przedstawienia pomysłów. Ich nośnikiem może być zarówno projekt detalu dla konkretnego miejsca jak i zarejestrowana akcja, ingerencja w przestrzeń miasta.


1.Granice/ Bariery/ Lokalność /Anonimowość/
Czy każda granica jest równocześnie barierą? Co powoduje że odczuwamy pewne miejsca w mieście jako granice pomiędzy przestrzeniami, rejonami? Kiedy można to wykorzystać a kiedy w danej sytuacji granica zaczyna być barierą.
Miejsca gdzie stykają się w sposób widoczny zupełnie różne w charakterze miejsca.
Okolice: Dębniki/os. Podwawelskie
ul. Monte Casino /ul. Kapelanka


2.Przestrzeń zagęszczona/Przestrzeń rozluźniona
Kiedy w otoczeniu opuszczonych terenów powojskowych, poprzemysłowych powstanie blokowisko często to co do wczoraj było ugorem i miejscem omijanym staje się z czasem przestrzenią dla bliskich spacerów, rekreacji. Znaczenie zyskuje dostępność do terenów zielonych, zbiorników wodnych i ich wpływ na jakość przestrzeni i życia na danym obszarze.
Struktury i miejsca reliktowe jako szansa na ożywienie danego obszaru.
Okolice: Ruczaj Zaborze/Zakrzówek


3. Niekontrolowany rozwój/zanik tożsamości przestrzennej.
Ślady dawnego charakteru podmiejskiego widoczne w detalu niektórych kamieniczek, domów.
Pozostałości po zagrodach wiejskich w zetknięciu z nowo budowanymi osiedlami . Ambicja naśladowania Krakowa widoczna jest w często pretensjonalność detalu, skali. Jednak po upływie 100 lat również tandeta ma swój udział w tworzeniu miejskiej przestrzeni i charakteru.
Punkty gdzie przedmiejska zabudowa ustąpiła miejsca nowym zamkniętym zespołom mieszkaniowym bez relacji do tego co było przed ich powstaniem. Czy przypadek może tworzyć dobre miejsca?
Okolice: Borek Fałęcki/Nowy Ruczaj/Ludwinów4.Jakośc życia/Wolność/Upływ czasu
Są miejsca ilustrujące problemy bezpieczeństwa i wolności. Problem ruchu w dzień i w nocy. W jaki sposób przestrzeń wpływa na codzienne małe i duże decyzje? Tożsamość i miejsce i jego mieszkańców. Sposób w jaki spędzają wolny czas, komunikują się? Jakie są relacje pomiędzy satelitarnymi dzielnicami i centrum miasta?
W jaki sposób upływa czas w sąsiednich lecz innych dzielnicach?
Okolice: Dębinki /Oś. Pod Wawelskie3.Analiza.

Najlepszą formą poznania złożoności problemu jest rzetelna analiza .Wybraliśmy formę zaprogramowanych ścieżek „podchodów” jako jednego z elementów poznania . Gra miejska na różnym poziomie jest także jednym z najważniejszych elementów codzienności tych dzielnic – stanowi element „miejskiego folku”.
Na podstawie zebranych spostrzeżeń, które mogą przyjąć dość otwartą formę opracowania, powstanie materiał, który po złożeniu w jedną całość będzie podstawą do dalszej pracy warsztatowej. Część analityczna zakończy się panelem dyskusyjnym, który- mamy nadzieje skonkretyzuje i skonfrontuje wszystkie spostrzeżenia uczestników gry miejskiej. Uczestnicy, w zależności na zainteresowania zostaną podzieleni na cztery grupy zorientowane na powyższe problemy. Każda z nich odwiedzi inne miejsca
Grupy te, złożone z ok. 25 osób będą podążały do określonego celu ścieżki, notując po drodze problemy jakie „przydarzyły się” przestrzeni miejskiej na zadanym obszarze. Ścieżki nie będą tak ściśle zdefiniowane jak trasa zwiedzanie w turystycznym przewodniku. Jak w „prawdziwych” podchodach możliwe jest osiągnięcie tych samych celów różnymi drogami... Celem będzie stworzenie prywatnych map uczestników zapisując spostrzeżenia, widoki, emocje...Cel i wynik.
W grupach prowadzonych przez zaproszonych gości – krakowskich architektów i nauczycieli architektury powstaną mamy nadzieje stanowiska odnośnie rozwiązań i wagi przyjętych odpowiedzi/rozwiązań projektowych.
Jak umiejętnie łączyć tak zróżnicowane przestrzenie miejskie?
Jak powinny wyglądać przestrzenie publiczne przedmieść dla śródmieścia tak charakterystycznego jak śródmieście Krakowa?
Czy bliskość tego tak bardzo charakterystycznego centrum i jego oddziaływanie może być pomocne w kształtowaniu olbrzymiego potencjału jaki drzemie na terenach przylegających bezpośrednio do centrum?
W końcu - czy gra, którą chcemy rozpocząć i wszystkie jej przenikające się zależności pomogą dostrzec własności tych przestrzeni?

Mamy nadzieje, ze podczas tegorocznych warsztatów OSSA w Krakowie uda nam się odpowiedzieć na szereg nurtujących pytań dotyczących tak metod patrzenia jak i projektowych konceptów.
Mamy również nadzieję, że slajdy z prezentacji, modele czy eseje, które przygotujecie staną się punktem wyjścia do wspólnej dyskusji na temat interesujących nas problemów. Uważamy, ze efekt rozważań i koncept może zostać czytelnie przedstawiony w formie zrozumiałej dla zwykłego „użytkownika miasta”. Zamierzamy pokazać mieszkańcom efekty waszej pracy. Wierzymy, że niezależnie od końcowej postaci powstałych projektów, dyskusja przyniesie wymierne korzyści zarówno projektantom jak i obserwatorom.
wiecej informacji na stronie http://www.ossa.org.pl/krakow2004/
juz w krótce


Pozdrawiamy
organizatorzy OSSA 2004
_________________
3325931
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Yahoo Messenger MSN Messenger
FaberKosDołączył: 19 Maj 2003
Posty: 480
Skąd: Birmingham

PostWysłany: Sro Wrz 29, 2004 8:19 pm    Temat postu: Re: 8 Warsztaty studentów architektury w Krakowie. Odpowiedz z cytatem

Tegoroczne OGÓLNOPOLSKIE warsztaty studentów architektury OSSA 2004 odbeda sie w Krakowie.
Kierunkowym hasłem Tegorocznych warsztatów będą
„Przedmieścia (w) centrum”


OBOK CENTRÓW MIAST ISTNIEJĄ MIEJSCA ZNACZNIE RÓŻNIĄCE SIĘ CHARAKTEREM PRZESTRZENI, BUDYNKAMI, ZASOBNOŚCIĄ PORTFELI MIESZKANCÓW, SPOSOBEM SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU, BEZPIECZEŃSTWEM...
Podlegają one najczęściej niekontrolowanym zmianą trudno ujmowalnym w miejskich planach. GRANICE PRZEDMIEŚCI wraz z ich SZYBKIMI PRZEMIANAMI ZACIERAJĄ SIĘ. Najczęściej brak jest wyraźnych barier oddzielających je od otoczenia a jednak coś powoduje że rządzą się swoimi prawami.
Spowolnienie, prowincjonalność, chaotyczność, swojskość...
JAK ŻYJE SIĘ W TAKICH MIEJSCACH?
Czy są one przyjazne, otwarte, ?
Jakie są ich szanse i problemy ?
Czy znasz takie miejsca ?
Czy znasz takie miejsca w Krakowie ?
Zachęcamy do przyjrzenia się prowincji w centrum.
Wartości i niebezpieczeństwa uśpione niedaleko od znanych wszystkim placów, ulic mogą mieć różne oddziaływanie i tworzyć różne warunki dla mieszkańców i sąsiedztwa.
UWAŻAMY, ŻE WARTO PODJĄĆ GRE O TAKIE MIEJSCA.
MAMY NADZIEJE, ZE W PAŹDZIERNIKU DOŁACZYCIE DO NAS
W ramach warsztatów 12 – 17 października zastanowimy się podobnymi problemami.
Zapraszamy do wspólnej pracy.[/color][/size]


Zainteresowanych prosimy o przesłanie (w terminie do 9.10.2004)
Do centrali na przedmieściach pocztą tradycyjną.

KARTKI POCZTOWEJ:
„POKAŻ NAM INNĄ PRZESTRZEŃ”
UL. OBOZOWA 64/3
30-383 KRAKÓW

Wymiary maksymalne 15 x 15 cm

_________________
3325931
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Yahoo Messenger MSN Messenger
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum W-A.pl Strona Główna -> Dyskusje o architekturze Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group