This is flash
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kontrukcje Membranowe i Light Weight Structures!

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum W-A.pl Strona Główna -> Technologie - budownictwo - technika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazek K

PostWysłany: Sro Lis 19, 2003 9:38 am    Temat postu: Kontrukcje Membranowe i Light Weight Structures! Odpowiedz z cytatem

Kontrukcje Membranowe i Light Weight Structures!

Z uwagi pewne zaawansowanie w technologiach Light Weight Structures (LWS), a dokładniej w przykryciach membranowych jesteśmy w stanie w najbliższym czasie przeprowadzić szkolenia dla zainteresowanych studentów. Prawdopodobnie uczynimy to już jako Strefa Młodych Architektów, która od początku 2004 raczyć nas będzie regularnymi spotkaniami i co ważne od początku stycznia będzie się można nareszcie do Strefy zapisać.
Wracając do tematu. Ponad roczne studia nad LWS, dały nam pewne obycie z tymi technologiami. Nie będę tutaj pokazywał naszych konstrukcji i tego co uczymy się w Krakowie, bo chyba nie muszę. Na pewno daleko nam do takich technologii i poznania ich w jakimś tam nawet małym stopniu. Dlatego też z ArchiKrawatem postaramy się zebrać materiały i zjechać z nimi do Polski. Technologie są naprawdę nie łatwe, ale z drugiej strony w niektórych projektach wyglądają naprawdę atrakcyjnie i niepowtarzalnie. Ponadto przydają się tam, gdzie musimy zastosować lekkie przykrycia z transparentnym dachem. Nie ważą tyle co konstrukcje drewniane, żelbetowe czy też stalowe z płytami różnego typu. Z reguły zastosowanie membran wymusza na nas bardzo nowoczesne konstrukcje stalowe i co ważne małą ilość łączeń stałych, a sporo ilość połączeń movable czyli ruchomych, gdyż konstrukcje takie bardzo pracują i łączeniach spawanych dochodzi do dużym naprężeń co finalnie prowadzi do konieczności zwiększenia przekrojów konstrukcji i zagubienia atrakcyjności projektu.
Określenie gdzie co ma się znajdować i jak dana konstrukcja pracuje to nie lada wyzwanie, jednakże projekty z technologią LWS są często bardzo interesujące (choć kicze też można spotkać).

Czekam na komentarze – czy istnieje zainteresowanie z Waszej strony?
Dodam, że biura konstruktorów potrafiące obliczyć kompleksowo konstrukcję LWS z membraną i siły działające w membranie (czyli biura z odpowiednia ekipą konstruktorów i software do tego stworzonym) to ilość w granicach kilku na świecie... więc może warto się tym zająć?

Jak tylko będę miał dostęp do serwera Portalowego (aktualnie tutaj mamy blokadę do ftp firewallem) to przedstawię pewną ilość realizacji z użyciem membran (a jest co oglądać od małych przekryć stanowisk archeologicznych i małych domków przez hotel Burj Al Arab w Dubai City i jego piękne skrzydło po angielski wielki Doom) oraz wstęp do technologii. Ponadto gdy tylko ukonstytuujemy Strefę i rozwiniemy działalność w harmonii z Małopolską Izbą Architektów (czyt. będziemy mieć salę na spotkania z Wami) – to zaczniemy serię spotkań i jedno z nich (albo jego fragment) przeznaczymy na membrany.

Z archi pozdrowieniem Kazek K

PS. Jest bardzo mała liczba publikacji na temat membran. Nie ma aktualnie ani jednej wiodącej w j. polskim – jest jedna książka angielsko niemiecka wydana przez Szwajcarskie wydawnictwo, które niestety nie zamierza wydać jej w j. polskim (kontaktowałem się i pytałem). Ponadto jest jeden numer DETAIL gdzie mamy ładny przegląd membran (realizacji oraz typów przekryć [najnowsze membrany – poza funkcją przekrycia mają w sobie specjalne siatki konstrukcyjne co wyklucza stosowanie lin stężających maszty!!! Aż miło!]).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Daniello

PostWysłany: Sro Lis 19, 2003 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z mojej strony zainteresownie jest ogromne.
pozdrawiam. DW
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger
trinity

PostWysłany: Nie Gru 21, 2003 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W semestrze letnim 2003, na WA PK
odbywały się seminaria dotyczące lekkich konstrukcji
- być może nie były to najświeższe nowinki,
ale istotne rozszerzenie w stosunku do tego,
co można usłyszeć na (albo co się rzadko słyszy )
na wykładach z budownictwa lub konstrukcji.
Seminaria prowadził bądący jeszcze przez nastepny
semestr letni gościem na naszym Wydziale
prof. Oskar Buttner z Bauhausu w Weimarze...
-pytać o niego i godziny konsultacji należy
w zakładzie konstrukcji...
Wszystkim zainteresowanym polecam kontakt
z nim- zwłaszcza w zakresie literatury przedmiotu,
czy wyjaśnienia głównych zasad przed ostrzejszą
jazdą z najświeższymi nowinkami
Powrót do góry
Ubiqe

PostWysłany: Sro Sie 24, 2005 4:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ostatnio zrobiłem model el grande bigo biura renzo piano workshop, materiały uzyskałem dzieki wykonawcy firmie cannobio, jezeli poprosicie to sa wyslac materialy o swoich realizacjach. ze free
rulon

PostWysłany: Pon Sty 09, 2006 2:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.muratorplus.pl/17099_11205.htm - przekrycie membranowe w ustroniu.

"biura konstruktorów potrafiące obliczyć kompleksowo konstrukcję LWS z membraną i siły działające w membranie (czyli biura z odpowiednia ekipą konstruktorów i software do tego stworzonym) to ilość w granicach kilku na świecie" - bzdura, Ustron liczono w polsce, (sama membrane i tak zawsze liczy producent w oparciu o wlasne -unikalne- dane materialowe). Wykonano zreszta juz z kilkanascie tego typu projektow w naszym kraju (godna uwagi jest zrealizowana membranka na Banku Slaskim w K-ce)
--
"najnowsze membrany ? poza funkcją przekrycia mają w sobie specjalne siatki konstrukcyjne co wyklucza stosowanie lin stężających maszty" - ???? liny "stezajace" maszty?? - chyba napinajace przekrycie (sam maszt zwyke jest konstrukcja przegubowa, wymagajaca do stabilizacji membrany min. 2 liny bedace odciagami, a nie "stezeniami")... i co maja siatki do naciagu membran !!!??? - w przypadku membran zawsze musisz zastosowac odciagi (przylozyc sile "napinajaca" ustroj).
--
pozdro. szkolenia fajna rzecz, ale zaproscie kogos kto siedzi w temacie - czytaj kto projektuje i buduje realne budowle, najlepiej przedstawiciela technicznego ktoregos z producentow (zawsze posiadaja biuro konstrukcyjne) mogacego podac wytyczne do projektowania, bo wylacznie to tak naprawde potrzebne jest przyszlym architektom...

Powrót do góry
Ubiqe

PostWysłany: Wto Sty 10, 2006 3:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w ajkiejs architekturze byl obszerny artyjuł o tym obiekcie<generalnie detale konstrukcji>
Kazek K

PostWysłany: Sob Sty 14, 2006 1:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rulon napisał:
http://www.muratorplus.pl/17099_11205.htm - przekrycie membranowe w ustroniu.

"biura konstruktorów potrafiące obliczyć kompleksowo konstrukcję LWS z membraną i siły działające w membranie (czyli biura z odpowiednia ekipą konstruktorów i software do tego stworzonym) to ilość w granicach kilku na świecie" - bzdura, Ustron liczono w polsce, (sama membrane i tak zawsze liczy producent w oparciu o wlasne -unikalne- dane materialowe). Wykonano zreszta juz z kilkanascie tego typu projektow w naszym kraju (godna uwagi jest zrealizowana membranka na Banku Slaskim w K-ce)
--
"najnowsze membrany ? poza funkcją przekrycia mają w sobie specjalne siatki konstrukcyjne co wyklucza stosowanie lin stężających maszty" - ???? liny "stezajace" maszty?? - chyba napinajace przekrycie (sam maszt zwyke jest konstrukcja przegubowa, wymagajaca do stabilizacji membrany min. 2 liny bedace odciagami, a nie "stezeniami")... i co maja siatki do naciagu membran !!!??? - w przypadku membran zawsze musisz zastosowac odciagi (przylozyc sile "napinajaca" ustroj).
--
pozdro. szkolenia fajna rzecz, ale zaproscie kogos kto siedzi w temacie - czytaj kto projektuje i buduje realne budowle, najlepiej przedstawiciela technicznego ktoregos z producentow (zawsze posiadaja biuro konstrukcyjne) mogacego podac wytyczne do projektowania, bo wylacznie to tak naprawde potrzebne jest przyszlym architektom...

Studiowałem membrany i projektował podczas stypendium w Bawarii i wiem o czym piszę. Możliwe, że spotkałeś się z liczeniem w Polsce, ale... co to dokładnie było?
Konstruktorzy liczący mebranę czy producent. Jestem pewny, że producent nie liczy tego w Polsce. Moje dane sa na rok mojego wyjazdu do Niemiec, a więc z przed 3-4 lat. Może się coś zmieniło i ktoś liczy membrany. Ale pewny jestem tego, że skomplikowane projekty z użyciem membran są liczone przez biura, a nie tylko producentów.

Co do membran i steżeń to jest to informacja pewna od jednego z lepszych specjalistów z Niemiec (prof Dietmar Kirsch ze Stuttgartu). Wykluczyli oni w przykładowych projektach stosowanie przeniesienia napięć przez dodatkowe elementy (np. liny). Używane teraz membrany to zupełnie odmienne materiały niż kilka lat wcześniej, gdzie były to materiały praktycznie tylko o funkcji przekrycia.
Powrót do góry
rulon

PostWysłany: Czw Sty 26, 2006 12:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaprojektowalem przekrycie w ustroniu (1400m2), i jeszcze ze trzy niezrealizowane do tej pory obiekty w polsce (proj.bud.). Konstrukcja wsporcza zawsze liczona byla u nas w kraju, sily z membrany podawali producenci w oparciu o wlasne obliczenia (oczywiscie producenci zagraniczni, nie ma polskich - szwajcarscy lub niemieccy, zawsze posiadajacy wspomagajace biuro konstrukcyjne, ktore rowniez przygotowuje "wykroj" membrany)

"(...)Wykluczyli oni w przykładowych projektach stosowanie przeniesienia napięć przez dodatkowe elementy (np. liny). Używane teraz membrany to zupełnie odmienne materiały niż kilka lat wcześniej, gdzie były to materiały praktycznie tylko o funkcji przekrycia." - to ja radze sobie przeczytac co to jest "membrana", np. w skrypcie do budownictwa - chodzi o definicje ustroju budowlanego - bo cos co nie jest napinane nie jest "membrana"...( oczywiscie membrane mozna napiac z pomoca innych konstrukcji niz liny i slupy, ale zawsze musi istniec konstrukcja wsporcza i napinajaca taki ustroj.... Istnieja i wciaz powstaja nowe materialy samonosne, ale takie konsytukcje nie sa "konstrukcjami membranowymi" z definicji. Pojecie "membrany" w budownictwie ma dosc precyzyjne znaczenie, inne niz w biologi czy turystyce gorskiej Smile)

pzdr.
Powrót do góry
Kozidran

PostWysłany: Sob Mar 04, 2006 10:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Studiuję na budownictwie na Politechnice Wrocławskiej. Z zagadnieniami projektowania konstrukcji tekstylnych nie spotkałem sie ani razu na zajęciach - beton, stal i nic więcej:-/ Budownictwo "tradycyjne" jest ciekawe, ale "ciężkie i kanciaste". Konstrukcje membranowe spodobały mi się ze względu na ich lekkość, naturalność.

Do rzeczy: obecnie piszę dyplom z przekrycia tekstylnego kortu tenisowego - projekt wykonawczy w oparciu o własny program FEM.
Czy ktoś może mi powiedzieć, gdzie znaleźć detale połączeń tkaniny z łukami nośnymi (powierzchnia siodłowa) i ew. producentów rozwiązań systemowych:
- uchwytów mocujących na brzegu tkaninę - dla małych obiektów szkieletowych (w ang.: kedder tracks, ale nie wiem, jak to się zowie po polsku);
- profili aluminiowych do małych hal z membranami płasko naprężanymi.

Z góry dziękuję za wszelkie wiadomości:)

Aktualizacja:
Dotarłem do potrzebnych informacji - mimo wszystko dzięki

Ostatnio zmieniony przez Kozidran dnia Czw Mar 16, 2006 11:01 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kozidran

PostWysłany: Sob Mar 04, 2006 5:38 pm    Temat postu: publikacje Odpowiedz z cytatem

...co do publikacji dot. konstrukcji lekkich w języku polskim, znalazłem:

*Dachy wiszące, Otto Frei, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1959 - początki konstrukcji tekstylnych+cięnowych, ale dobrze opisane - polecam jako solidny wstęp do tematyki

*Konstrukcje cięgnowe, Sz. Pałkowski, WNT, Warszawa 1994 - książka napisana przystępnie, podstawy obliczeń MES wyłożone "kawa na ławę" - na tej podstawie napisałem program dla konstrukcji LWS 3D

*Modelowanie deformacji ustrojów wiotkich z uwzględnieniem więzów jednostronnych, M.Stanuszek, Wydawnictwo PK, Kraków 2004 - jest kilka stron dot. ogólnej problematyki, praca dot. strony obliczeniowej(sporo "ślimaków" we wzorach teorii sprężystości, ale da się zrozumieć główny wątek:) )

*Nowoczesne konstrukcje w budownictwie ogólnym, Z. Mielczarek, Arkady, Warszawa 2001 -
- kilka stron dot. konstrukcji membranowych i cięgnowych

*II konferencja naukowa "Konstrukcje cięgnowe i wiotkie powłoki" - referaty Wydawnictwo Polit.Poz., Poznań, 1983 - zbiór "drobnicy", ogólna problematyka, ale głównie obliczenia

*materiały z konferencji dotyczących konstrukcji lekkich - monografie - trudno jest coś znaleźć coś konkretnego, ale coś musi istnieć(może w Krakowie, Koszalinie, Poznaniu, Wrocławiu-WA)Wink

*rozprawy doktorskie - nie podam - powód:j.w.

*Atlas dachów - nie pamiętam autora i wydawnictwa (związane z pismem DETAIL) - kilka stron poświęconych LWS->po więcej odsyłam do:
Architektura (3-2001, 6-2003, 7-2004), DETAIL (8/1996, 12/2002)

w jezyku angielskim polecam:
*Light Structures – structures of light: the art and engineering of tensile architecture, Horst Berger, Birkhäuser, Berlin 1996 - pozycja naprawdę ciekawa, podstawy programów do prostego wyznaczania kształtu konstrukcji membranowych(działaWink ).

podobno dobra pozycja, to "Soft shells", ale nigdy jej nie widziałem:(

jeśli kogoś interesują kształty, rozwiązania przekryć, to jest jeszcze ciekawa pozycja:
*Membrane design in Japan (1967~1990), Shinkenchiku-sha Co. Ltd., Tokyo 1990 - po japońsku, a w bibliotece WA PWr nie ma niestety wkładki w jęz. angielskim:-(

jest jeszcze sporo prac dot. historii, projektowania, ale to "drobnica" - jeśli kogoś interesują tytuły, mogę podaćWink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kowal

PostWysłany: Sob Wrz 24, 2011 6:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Minęło 5 lat od ostatniego wpisu. I pojawiły się w Polsce już biura konstruktorskie, które umieją liczyć membrany. Warto pamiętać, że konstrukcje membranowe nie mogą być liczone na Robocie, co ciągle ma miejsce w Polsce (patrz przetargi dokumentacja na amfiteatr w Mrągowie). Konstrukcja musi być liczona kompleksowo, a siły powstające w membranie często mogą zaskoczyć nieświadomego konstruktora. Niektórzy próbują przerzucać siły z membrany na konstrukcję. W ten sposób nie da się przeprowadzić analizy wyboczeniowej konstrukcji stalowej, wyliczyć sił w linach, nie mówiąc o ustaleniu ich długości. W naszym biurze (k2 engineering) stosujemy program sofistik, a siłę programu poznałem współpracując z sbp (www.sbp.com) przy stadionach Euro 2012.
Jeszcze krótko co do literatury. Podstawową pozycją, którą bezwzględnie należy mieć (polecam architektom, inspektorom nadzoru i oczywiście konstruktorom) jest European design guide for tensile membrane structures (Marijke Mollaert, B Forster).
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum W-A.pl Strona Główna -> Technologie - budownictwo - technika Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: