This is flash
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Archi-Szopy 2003!
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum W-A.pl Strona Główna -> Dyskusje o architekturze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazek K

PostWysłany: Pią Maj 23, 2003 5:03 pm    Temat postu: Archi-Szopy 2003! Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich,
w tym temacie podyskutujemy sobie o typach na najbrzydsze budynki powstale w ostatnim roku w Krakowie - zgodnie z plebiscytem Archi-Szopa 2003.

Przytaczam fragment artykułu z gazety.pl i otwieram dysputę (tylko) na ten temat Wink

Mamy kolejne kandydatury budowli do Archi-Szopy 2003 oraz Nagrody im. Janusza Bogdanowskiego. Nie wszystkie zgłoszenia możemy uwzględnić - niektóre nie spełniają warunków regulaminowych.
Przypominamy, że oceniamy, co złego i co dobrego pojawiło się w krakowskiej architekturze w ciągu ostatniego roku. Nie jest wymagane, aby budynek został formalnie dopuszczony do użytkowania - wystarczy, że jego bryła uzyskała ostateczną formę (tzn. elewacja musi być ukończona). Głosy Czytelników przyjmujemy do 5 czerwca - na ich podstawie jury ułoży listę nominacji do obydwu wyróżnień.

Czekamy na opatrzone uzasadnieniem zgłoszenia pisemne, telefoniczne (nr 62 95 231) oraz pocztą elektroniczną. Prosimy o podanie dokładnego adresu budowli oraz w miarę możliwości jej inwestora i projektanta.

Wszystkie informacje o plebiscycie znajdują się na stronie: http://www.gazeta.pl/krakow. Zamieszczamy tam również regulaminy obydwu plebiscytów.

Dotychczasowe typy

Archi-Szopa 2003

* hotel Express by Holiday Inn przy ul. Opolskiej

* dom na rogu ul. Kasztanowej i Modrzewiowej na Woli Justowskiej

* hipermarket Carrefour w Nowej Hucie

* dom na rogu ul. Krowoderskiej i św. Teresy

* hotel Radisson SAS przy ul. Zwierzynieckiej

* mały blok przy ul. Zbrojarzy pomiędzy ul. Krokusową i Zdunów w Borku Fałęckim

* sanktuarium w Łagiewnikach

* hala na pl. Imbramowskim
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
FaberKos

PostWysłany: Pią Maj 23, 2003 5:43 pm    Temat postu: Re: Archi-Szopy 2003! Odpowiedz z cytatem

* dom na rogu ul. Kasztanowej i Modrzewiowej na Woli Justowskiej

...akurat ten budynek to jakies nieporozumienie. Że ktos wogóle wpadł na pomysł aby go nominowac w takiej akurat kategorii .Wogole to sie zastanawiam czy te nagrody to maja jakis sens ..nic sie od pierwszej Archi_szopy nie zmieniło i nie zmieni ..jak to w Krakowie .
Jak ktos tu widzi trumne-prosze panstwa-chałupy drewniane nie sprawdziły sie nawet na EXPO w Hannoverze, moze wypuscimy jeszcze Żubry na Woli Justowskiej niech sie wtapiają w Drzewostan .

Pozdrawiam

Krzysztofaber

Ostatnio zmieniony przez FaberKos dnia Nie Maj 25, 2003 6:04 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Yahoo Messenger MSN Messenger
kolosek

PostWysłany: Pią Maj 23, 2003 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgłoszenia to ja nie mam, ale muszę pewną rzecz z siebie wyrzucić - moje zdanie na temat jednego z nominowanych.
Otóż od jakiegoś roku z okna swojego pokoju mam szansę oglądać (częściowo) sanktuarium w Łagiewnikach. "Wybitne dzieło" jednego z monopolistów w projektowaniu kościołów w Krakowie kojarzy mi się nieodparcie, nie z kościołem, ale bardziej z wyrzutnią jakichś kosmicznych wachadłowców.
Nowe sanktuarium Cęckiewicza jest dla mnie typem architektury kiczu, a nie przykładem dostojnej architektury sakralnej do którego wszyscy przywykliśmy. Jest bardziej pozostałośćią scenografii po niskobudżetowym filmie science-fiction niż kościołem. Jedyne co według mnie zasługuje w tym obiekcie na uznanie to unikatowe na skalę polską rozwiązanie zadaszenia głównej bazyliki.

pozdrowionka, kolosek
FaberKos

PostWysłany: Pią Maj 23, 2003 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam sie sie z przedmówcom i bardzo mi sie podoba ta Pana ,tak tutaj przez jedna Pania tępiona metafora . Ciekawe moze Pan chce ukryc ze np . pan Cenckiewisz panu nie zapłacił za opracowanie detalu złacza wizarów z drewna klejonego .
A mnie konstrukcja ta nie powale ..nie ujmujac nikomu z projektantów.
Jak Sanktuarium wygra w tym konkursie beda siostrzyczki miały mnie j roboty z pielgrzymami ? Nie nie niestety taki to konkurs nic sie nie zmieni.

Pozdrawiam

Krzysztofaber
Kazek K

PostWysłany: Pią Maj 23, 2003 10:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem Wam szczerze (choc ciezko mi sie pisze po 3 pifkach), że dom na Woli mnie osobiscie bardzo kreci. Tymczasem cale stado krytykow i porządnych obywateli zadaje sobie tyle trudu by to dzieło napiętnować.

Jedyne co mnie męczy w tym przedsięwzięciu to mała działka. Analizowałem ten dom już nieraz i naprawdę jest to ciekawa idea. Wszystkim, którzy postanowią także napiętnować ten dom (tak jak archi-szopowcy) polecam najpierw kilka wizyt na rogu Kasztanowej i Modrzewiowej. Powinno dać Wam to nowy pogląd na sprawę.

Ja głosuję zdecydowanie przeciwko przyznaniu temu domkowi ArchiSzopy2003. A jak dostanie to zrobie bojkot tego plebiscytu. Hehe, problem w tym, że ja moderuje forum i Portal i mogę sporo namieszać. Heh. Dobranoc.
Powrót do góry
TeeJay

PostWysłany: Sob Maj 24, 2003 3:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdeczenie!
Jako nowy uzytkownik nie bede sie zbytnio rozpisywal, bo nie chce na wstepie wyjsc na nudziaza!

Chcialem nawiazac do tego co napisal Kazek nt "Domu Na Woli". Osobiscie nie widzialem tego budunku na zywo, ale okreslanie go mianem "Trumny z oknami" jest chyba troche zbyt ostre i nie na miejscu. Jednak nie o tym dziele być miało. Mieszkam o rzut kamieniem (nieduzym) od nowego Carrefour-a w Czyzynach, ktory rowniez znalazl sie na "czarnej liscie". Nie rozumiem dlaczego!?! Moim skromnym zdaniem jest to najladniejszy hipermarket (jako-taki) w miescie. Porownajmy go np. do Tesco w Prokocimiu, czy Geant-a na Bora. Dla mnie niebo a ziemia.
Inna sprawa, ze niezli ludzie sie przez ten sklep przewijaja (mam na mysli kibicow Cracovii kupujacych siekiery i łomy), ale mozna do tego przywyknac....

BTW. Ciekawy jestem kto tak naprawde zglasza propozycje na owe "Archi-szopy"? Społeczność Krakowa, czy konkurencyjne biura architekt.?

Osobiscie zagłosowalem na Hotel przy Opolskiej, bo wyglada jak Hotele Pielegniarskie z lat 80-tych!

Tyle ode mnie, pozdrawiam,
mkrupa

PostWysłany: Nie Maj 25, 2003 5:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie dopisze nic nowego ale czuje sie zobowiazany wewnetrznie do dolozenia swojego glosu za tym, zeby "dom na Woli..." zostal usuniety z grona nominowanych do tej nagrody, ktora podobnie jak kilka innych rzeczy na tym swiecie choc zrodlowe zalozenie ma nieglupie wykonana jest zenujaco (uklon w strone wielce sznownego jury)...
podobne zdanie mam co do plomby na rogu ulicy Krowoderskiej, tez powinna zostac usunieta z grona nominowanych do nagrody .... im. prof. Janusz Bogdanowskiego
Powrót do góry
tommy

PostWysłany: Nie Maj 25, 2003 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie znam tego projektu na Woli, ale wyglad tego budynku (kontrowersyjny napewno) , nosi znamiona jakiejs idei (musze sie zapoznac Wink ), a co do plomby na Krowoderskiej, to chodzi chyba o budynek projektowany przez biuro, w ktorym swego czasu nauki pobieralem, jestem za tym by zostal Wink
micro

PostWysłany: Sro Maj 28, 2003 6:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dla mnie pozytek z tego konkursu jest praktycznie zerowy - uswiadamia jedynie jek rozne moga byc gusta.
Bo na pewno nie stanowi on argumentu na linii architekt-inwestor wyznaczajacego co wolno a czego nie wolno budowac.
Mozna wysnuc wniosek ze wspolpraca ta nie zawsze uklada sie dobrze - budynek na Woli wyglada jak stodola z oknami w dachu. Krotko i na temat - awaria. Trudno wg mnie przypuszczac ze to architekt "przekonal" inwestora do budynku - raczej bylo na odwrot.
musze tez wbic klina Kolosku (pieszczotliwy nick) w twoja wypowiedz. W Lagiewnikach bylem i klimat poczulem. w srodku jest surowo i czlowiek czuje sie maly. Do tego dochodzi symboliczne znaczenie oltarza w polaczeniu z zadaszeniem - glowa Chrystusa z cierniem - dla mnie o budynku swiadczy to co budzi w ludziach ktorzy sie tam znajduja a nie jak wyglada z zewnatrz, szczegolnie jezeli chodzi o obiekt sakralny.
Dla pielgrzymow jest wazne zreszta wewnetrze przezycie i wydaje mi sie ze ten budynek to umozliwia - ufffffffff
to tyle wbijania klinow
siemano
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Yahoo Messenger
kolosek

PostWysłany: Sro Maj 28, 2003 8:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Do tego dochodzi symboliczne znaczenie oltarza w polaczeniu z zadaszeniem- glowa Chrystusa z cierniem - dla mnie o budynku swiadczy to co budzi w ludziach ktorzy sie tam znajduja a nie jak wyglada z zewnatrz, szczegolnie jezeli chodzi o obiekt sakralny.

Jeśli chodzi o tubę doświetlającą nad ołtarzem to niestety nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia - podobną można od około 10 lat (albo nawet dłużej) oglądać w kościele przy starym lotnisku na czyzynach (też Cenckiewicza), a co do uczuć budzących się we mnie kiedy przebywam w tym kościele - zbyt jasno, zbyt sterylnie - czuję się tam prawie tak samo jak w hallu głównym Lubicz Office Center.
...O wiele bardziej podobał mi sie ten kościół kiedy nie był wykończony - bez posadzki i tynku - wtedy był naprawdę surowy i piękny w swojej ascetycznej prostocie, nawet bryła była ładna, prosta - potem dodano masę różnych "poręczy i anten" wieńczących dach budynku. Dlatego teraz bardziej mi się kojarzy z kosmodromem niż bazyliką kościelną.

pozdrowionka, kolosek
FaberKos

PostWysłany: Sro Maj 28, 2003 10:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

micro napisał:
dla mnie pozytek z tego konkursu jest praktycznie zerowy - uswiadamia jedynie jek rozne moga byc gusta.
Bo na pewno nie stanowi on argumentu na linii architekt-inwestor wyznaczajacego co wolno a czego nie wolno budowac.
Mozna wysnuc wniosek ze wspolpraca ta nie zawsze uklada sie dobrze - budynek na Woli wyglada jak stodola z oknami w dachu. Krotko i na temat - awaria. Trudno wg mnie przypuszczac ze to architekt "przekonal" inwestora do budynku - raczej bylo na odwrot.
musze tez wbic klina Kolosku (pieszczotliwy nick) w twoja wypowiedz. W Lagiewnikach bylem i klimat poczulem. w srodku jest surowo i czlowiek czuje sie maly. Do tego dochodzi symboliczne znaczenie oltarza w polaczeniu z zadaszeniem - glowa Chrystusa z cierniem - dla mnie o budynku swiadczy to co budzi w ludziach ktorzy sie tam znajduja a nie jak wyglada z zewnatrz, szczegolnie jezeli chodzi o obiekt sakralny.
Dla pielgrzymow jest wazne zreszta wewnetrze przezycie i wydaje mi sie ze ten budynek to umozliwia - ufffffffff
to tyle wbijania klinow
siemano

Co do stodoły,bardzo bym chciał aby inwestorzy mieli takie gusta jak ten Pan od stodoły.
Nierozumiem , jak mozna taki dom tak traktować,i to mówia ludzie którzy kształacą sie w tym kierunku .Nie widzą dopracowanego detalu ,nie widzą, ze jest ten dom osadzony w tym co akurat teraz sie dzieje na swiecie, głównie w kręgu architektury z Baylei i Amsterdamu.Nie wiedzą ile trzeba trudu włozyc aby taki obiekt powstał tu w Krakowie,gdzie kazda wolna mysl jest ucinana u samej podstawy tylko z czystej zazdrosci, że komus sie udało a nie mnie . Osobiscie uwazam,ze praca przy projektowaniu takiego domu jak na Woli Justowskeij to prawdziwa przyjemność.
Popatrz Micro co sie buduje wokół i zastanów sie jak mozna nie dostrzec piekna ,racjonalnosci,tej wyciosanej moim zdaniem z warunków zabudowy i innych uwarunkowań bryły domu na Ulicy Modrzewiowej.
Co do Sanktuarium,no moim zdaniem daleko temu obiektowi do pokory jakie reprezentuja wobec sakrum obiekty Pan Niemczyka .Tylko tyle potrafie powiedziec porównujac obiekty dwóch polskich Mistrzów.

Pozdrawiam

krzysztofaber
Daniello

PostWysłany: Sro Maj 28, 2003 3:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogólnie krytyka architektury jest tematem dosyć delikatnym i drażliwym, bo ciężko jest znaleść odpowiednie kryteria oceny. Zawsze mnie nurtowało pytanie - co tak naprawdę oceniać należy, patrząc na dzieło architektoniczne, by opinia była jak najbardziej obiektywna. Jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje, takwięc forna zewnętrzna samego obiektu nie może chyba być podstawą do nadania tej czy innej realizacji nominacji do ArchiSzopy.
Z drugiej strony istnieją przecież relacje pomiędzy obiektem i otoczeniem. Dostosowanie się skalą i do zastanych formm wzajemny dialog z otoczeniem. A może przesłania ideowe?? Jak wiemy nie zawsze są one odpowiednio czytane nie mówiąc już o tym, że często nie są dostrzegane.
Przypomniała mi się jedna z prezentacji prac studentów jakiś czas temu, po ocenie proj. semestralnych. Prac było sporo, bardzo dobrych ocen też. Niestety mi osobiście podobało się niewiele prac, a argumentacja niektórych autorów projektów, przypominających betonowe pancerne okręty w środq dżungli, ze "ten obiekt ma SZOKOWAĆ", raczej do mnie nie trafiała. Do czego dążę. Prace takie dostały bardzo dobre oceny, ale ideologia, którą się kierował projaktant była conajmniej nieczytelna nie mówiąc już, że mało racjonalna. Tak więc, idąc za autorytetami, które przekazują nam wiedzę jestem coraz bardziej skołowany w temacie: jakie kryteria wziąć pod uwagę krytykując czyjś projekt, by nikogo nie skrzywdzić.

zastanawia mnie co każdy z Was bierze pod uwagę głosząc opinie na temat jakiejś realizacji. Czy tylko włąsne wewnętrzne baaardzo subiektywne odczucia, które często zdefiniować?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger
micro

PostWysłany: Sro Maj 28, 2003 4:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do FaberKosa:
dzieki za kulturalna probe przemowienia do mojego poczucia estetyki - niestety nie siedzi ono w Bazylei czy Amsterdamie ani nawet na Woli Justowskiej (bo domu nie widzialem) ale w mojej glowce i coz......takie mialem skojarzenie i razcej nie byla to ocena -to moze krzywdzic, ale nie powinno negowac tworcy czy tez inwestora ktory sa do swoich dzialan przekonani.
Jezeli chodzo o probe oceny jakiegokolwiek dziela, tudziez architektonicznego pojawia sie faktycznie problem. Pisalem prace z estetyki na temet ponadczasowosci dziel slynnego Michaelangelo - czysta teoria i i wynurzenia - ale pytajac ludzi o to czy sie im podobaja jego dziela czy nie spotykalem sie z bardzo roznym stanowiskiem. I co - bylem troche w kropce taki mistrz (a uwazam ze byl niesamowitym rzemieslnikiem) a tu lipa - nie podoba sie.
Wrazenia nic nie jest w stanie zatrzec.
Nawet obiektywne wnioski o: proporcjach, skali, wpisaniu w kontekst czy dopasowaniu materialow, czy tez dopracowania detalu nie przewaza szali na ktorej jest wrazenie, do "szarego" czlowieka to nie dociera. A przeciez on jest najczesciej odbiorca architektury. Mysle ze to wrazenie ma sporo wspolnego z psychologia i faktycznie czasami o nim decyduja proprcje, skala,etc
W konfrontacji z architektura sporo mozna sie dowedziec o nas samych ale na pewno nie mozna generalizowac - to jest piekne i ma sie podobac wszystkim.
siemano
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Yahoo Messenger
tommy

PostWysłany: Sro Maj 28, 2003 5:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale gust sie wyrabia z czasem i zmienia w czasie, w zaleznosci od wiedzy, wyksztalcenia, doswiadczen itd.
i coz z tego ze do "szarego" czlowieka dociera np disco polo.
wiec twoim tokiem rozumowania innej muzyki nie ma co tworzyc bo do "szarego" czlowieka nie trafia. Wink
micro

PostWysłany: Sro Maj 28, 2003 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mocno naciagnales sobie ten moj tok myslenia Wink
sam piszesz gusta, wiec uwazasz ze istnieja rozne
to calkiem tak jak ludzie -
jednym sie podoba disco-polo innym nie i bardzo dobrze
"szary czlowiek" opiera swoja ocene na wrazeniu (a nie na wiedzy czy znajomosci architektury). Te moze byc rozne
i tyle jezeli chodzi o moje "naciaganie" Wink
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum W-A.pl Strona Główna -> Dyskusje o architekturze Wszystkie czasy w strefie GMT
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: