This is flash
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Urpawnienia arch - dokumentacja praktyki

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum W-A.pl Strona Główna -> Dyskusje o architekturze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sal

PostWysłany: Sro Kwi 14, 2004 10:33 am    Temat postu: Urpawnienia arch - dokumentacja praktyki Odpowiedz z cytatem

Witam...

Mam takie pytanie, jeżeli ktoś zna odpowieź będę bardzo wdzięczna. Mianowicie:
Czy przy dokumentacji praktyki wykonawczej ( na budowie) do uprawnień do proj. bez ograniczeń w specjalności architektonicznej wymagany jest podpis architekta uprawnionego.
P.S Prowadzę nadzór inwestorski nad rozbudową i modernizacją kompleksu obiektów na umowe zlecenie i mam pytanko, czy mogę sobie wpisać do dokumentacji praktyki na budowie...?
Z góry dziekuję za pomoc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kiender

PostWysłany: Sro Kwi 14, 2004 12:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej dowiedz się u źródła czyli w Izbie Architektów ( tutaj Małopolskiej )

www.malopolska.iarp.pl

tel. 427 26 47
homik

PostWysłany: Sro Kwi 14, 2004 9:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Praktyka zawodowa

§ 6. 1. Praktyka zawodowa, o której mowa w art. 14 ust. 4, powinna być odbyta po uzyskaniu dyplomu lub świadectwa ukończenia szkoły albo w czasie zaocznych lub wieczorowych studiów technicznych.
2. Do praktyki zawodowej zalicza się także praktykę odbywaną po ukończeniu trzeciego roku dziennych studiów wyższych, jeżeli spełnia ona warunki, o których mowa w art. 14 ust. 4, i nie wchodzi w zakres praktyki objętej programem studiów.
3. Cały okres praktyki zawodowej powinien być zgodny ze specjalnością uprawnień budowlanych. W stosunku do osób z wykształceniem pokrewnym dla danej specjalności dopuszcza się odbycie 2 lat praktyki, o której mowa w art. 14 ust. 3 pkt 2 lit. b) oraz pkt 4 lit. b), w specjalności innej niż specjalność nabywanych uprawnień budowlanych.
4. Jeżeli praktykę zawodową odbywa się w niepełnym wymiarze czasu pracy, okres praktyki zawodowej podlega odpowiedniemu wydłużeniu, wynikającemu z różnicy czasu w stosunku do jego pełnego wymiaru.
5. Za praktykę zawodową może być również uznana praktyka wykonywana w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenia, jeżeli okres jej wykonywania w ramach jednej umowy nie jest krótszy niż 1 miesiąc w odniesieniu do praktyki projektowej i 3 miesiące w odniesieniu do praktyki na budowie. Łączny okres takiej praktyki nie może przekroczyć połowy wymaganego wymiaru czasu praktyki zawodowej.
6. Osoba nadzorująca praktykę projektową powinna, z zastrzeżeniem § 5 ust. 3, posiadać uprawnienia budowlane bez ograniczeń w danej specjalności.
7. Może być uznana za równoważną praktyka zawodowa odbyta za granicą pod kierunkiem osoby uprawnionej do wykonywania zawodu w danym kraju. Praktyka ta powinna być udokumentowana zaświadczeniem, o którym mowa w § 23.

§ 7. 1. Osoba odbywająca praktykę dokumentuje przebieg praktyki zawodowej w zeszycie formatu A4 z ponumerowanymi stronami, zwanym dalej "książką praktyki zawodowej".
2. Przed rozpoczęciem dokumentowania przebiegu praktyki zawodowej osoba odbywająca tę praktykę jest obowiązana złożyć książkę praktyki zawodowej do opieczętowania w organie właściwym w sprawach uprawnień. Organ zwraca opieczętowaną książkę praktyki zawodowej w terminie 7 dni.
3. W książce praktyki zawodowej należy:
1) wymienić obiekty budowlane, przy których projektowaniu lub realizacji brała udział osoba odbywająca praktykę zawodową, określając rodzaj, przeznaczenie, lokalizację i konstrukcję obiektu oraz odpowiednio do specjalności uzyskiwanych uprawnień inne charakterystyczne dane techniczne,
2) określić cotygodniowo charakter czynności pełnionych w czasie odbywania praktyki zawodowej z potwierdzeniem i zaopiniowaniem co najmniej raz na 3 miesiące przez osobę kierującą praktyką.
4. Po zakończeniu praktyki zawodowej w wymiarze wymaganym do uzyskania uprawnień budowlanych lub przy zmianie jednostki, w której była odbywana praktyka zawodowa, osoba kierująca praktyką wpisuje w książce praktyki zawodowej ogólną ocenę teoretycznej i praktycznej znajomości zawodu osoby odbywającej praktykę. Ocenę tę potwierdza kierownik jednostki, w której odbywano tę praktykę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Yahoo Messenger
geno-typ

PostWysłany: Sob Maj 15, 2004 11:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Prowadzę nadzór inwestorski nad rozbudową i modernizacją kompleksu obiektów na umowe zlecenie i mam pytanko, czy mogę sobie wpisać do dokumentacji praktyki na budowie...?

Arrow Sal

Piszesz bzdury to i nie wpisuj ich do książki praktyk, tak bym Ci radził.
Twisted Evil

Zdradź mi jakimż to cudem prowadzisz nadzór inwestorski nad budową i jednocześnie odbywasz staż niezbędny do uzyskania uprawnień. Wykonywanie nadzoru inwestorskiego jest działalnością, która wchodzi w zakres samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Art.12 Ustawy z dn.7 lipca 1994 Prawo budowlane) Shocked Shocked Shocked

Co to za humbug??? Umowe zlecenie z kim podpisałaś?
Prowadzić ten nadzór może tylko osoba z uprawnieniami, więc może Cię co najwyżej zatrudniać jako pomocnika bądź asystenta.
I na serio to może się z nią dogadasz, żeby Ci wpisała te godziny pracy na poczet jakiegoś projektu.

Sprawowanie nadzoru inwestorskiego nie ma nic wspólnego ze stanowiskiwm kierownika budowy, a tylko pracując pod nim możesz te godziny wpisać do zeszyciku.
Praktykę na budowie, pieszczotliwie przez Ciebie nazwaną wykonawczą, możesz zastąpić ekwiwalentem, pracując w Urzędzie Wojewódzkim bądź Starostwie Powiatowym w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

Pracujesz w powyższych urzędach? To skąd umowa zlecenie?
Nie no .... kompletna bzdura chyba, że coś przeoczyłem

Ostatnio zmieniony przez geno-typ dnia Sro Lis 17, 2004 2:24 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
geno-typ

PostWysłany: Sob Maj 15, 2004 11:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiender napisał:
Najlepiej dowiedz się u źródła czyli w Izbie Architektów ( tutaj Małopolskiej )

www.malopolska.iarp.pl

tel. 427 26 47

Oni akurat mają w tej kwestii może i coś do powiedzenia, ale nie są organem decyzyjnym, tylko stosowne komisje kwalifikacyjne.
I tu trzeba pytać o sprawy uznaniowe jak już coś....
Powrót do góry
Sal

PostWysłany: Sro Lis 24, 2004 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Geno-typie... skąd u Ciebie takie nie myślenie.... nie wiem, ale nie dociekam. Przecież to logiczne, że pracuję jako asystentka i.n. na umowę zlecenie i za to mi płacą. Zadałam konkretne pytanie i nie wiem czy to powód żeby się tak rozwodzić i jeszcze w dodatku bez większego sensu i potrzeby.
Pozdrawiam
Powrót do góry
geno-typ

PostWysłany: Sob Lis 27, 2004 2:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sal napisał:
Geno-typie... skąd u Ciebie takie nie myślenie[...]nie wiem czy to powód żeby się tak rozwodzić i jeszcze w dodatku bez większego sensu i potrzeby.
Pozdrawiam

Embarassed
Ano jest powód. Napisałem m.in.
geno-typ napisał:

Zdradź mi jakimż to cudem prowadzisz nadzór inwestorski nad budową i jednocześnie odbywasz staż niezbędny do uzyskania uprawnień. Wykonywanie nadzoru inwestorskiego jest działalnością, która wchodzi w zakres samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Art.12 Ustawy z dn.7 lipca 1994 Prawo budowlane)

No i pytanie podtrzymuję. Bycie architektem to jedno, a bycie inspektorem nadzoru to drugie. To są dwie RÓŻNE funkcje i wymagają zdobycia oddzielnej praktyki. Piszesz, że odbywasz nadzór inwestorski, a chcesz zdobywać uprawnienia do proj. bez ograniczeń w specjalności architektonicznej.

Ja po prostu nie rozumiem, jak jednocześnie asystujesz przy nadzorze inwestorskim i dokumentujesz praktykę budowlaną.
Albo jestem niedouczony, albo Twoja ignorancja przeszkadza Ci, ale o tym nie wiesz nawet.
Powrót do góry
black

PostWysłany: Czw Maj 19, 2005 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ja mam pytanko odnośnie uprawnień.
Pracuje na etacie, ale nie mogę tej pracy "wpisać" do książki praktyki zawodowej.
Po pracy mam dużo czasu i moge sobie projektować ( studia skończyłem)
ale zgodnie z przepisami na umowę zlecenia moge mieć tylko połowę wymaganego czasu praktyki reszta musi podobno być na umowę o pracę.
Jak zawrzeć umowę o pracę bez wynagrodzenia??
Jako "niewykwalifikowany" architekt mógłbym pracować za darmo byle mieć wpisy w książce i mam nawet u kogo to robić, ale z tego co się orientuję to kodeks pracy nie zezwala na pracę za darmo.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum W-A.pl Strona Główna -> Dyskusje o architekturze Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: