This is flash
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Elementy architektoniczne kamienicy (?)

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum W-A.pl Strona Główna -> Dyskusje o architekturze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Karioka

PostWysłany: Sob Lut 19, 2005 3:11 pm    Temat postu: Elementy architektoniczne kamienicy (?) Odpowiedz z cytatem

Potrzebuję informacji dotyczących architektury XIX-o wiecznej kamienicy. Nie mam dostępu do książek zawierających te podstawowe opisy (bardzo zwięzłych), wszystkie z jakimi się spotkałam posługiwały się zbyt specjalistycznym językiem, a potrzebuję tych najbardziej podstawowych. Może ktoś ma przekrój, najlepiej z objaśnieniami, lub wie gdzie go znaleźć?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Karioka

PostWysłany: Wto Lut 22, 2005 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nowoczesna XIX wieczna kamienica miała nowy dwutraktowy układ wnętrz. Z szerokiej bramy prowadziła klatka schodowa na piętro. Na każdej kondygnacji mieściły się po dwa mieszkania z kuchniami i wnętrzami pomocniczymi w skrzydłach podwórzowych, które wyposażono w odrębne, zewnętrzne klatki schodowe dla służby. W podwórzu często mieścił się zakład przemysłowy.

Boniowanie , płaskie spokojne i rytmiczne podziały płycinowe organizowały wydłużoną elewację, której 3-osiowa część środkowa miała zwieńczenie łączące elementy tradycjonalnego szczytu o wolutowych spływach z klasyczna attyka i naczólkiem.

Ostatnio zmieniony przez Karioka dnia Sro Lut 23, 2005 10:34 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Karioka

PostWysłany: Sro Lut 23, 2005 10:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje Ci Karioczko kochana własnie o to mi chodziło :buzi: Teraz tylko ten szkic gdybyś gdzies znalazła, to może nawet będę potrafiła Ci się odwdzięczyć.... Mr. Green I jeszcze jedno, co to znaczy boniowanie? Bo wiesz, że ja z architektura nie mam nic wspólnego... oprócz w tego, że w niej zyje oczywiscie, no ale niestety nie nią Crying or Very sad

I mam jeszcze jeden problem. Mianowicie chodzi o to, że ciężko mi określić na podstawie opisu, który poniżej przedstawiam jakie kolwiek wnioski, a muszę jakieś wyciagać. Jakiekolwiek. Np. Własciciel kamienicy był bogaty, własciciel był biedny, architekt sie nie postarał:p albo to prawdziwe dziełoWink itp, itd.

,,Dom był trzypiętrowy; miał parę żelaznych balkonów i każde piętro zbudowane w innym stylu. Za to w architekturze bramy panował tylko jeden motyw, mianowicie: wachlarz. Górna część wrót miała formę rozłożonego wachlarza, którym mogłaby się chłodzić przedpotopowa olbrzymka. Na obu skrzydłach bramy były wyrzeźbione ogromne prostokąty, które w rogach również ozdobiono do połowy otwartymi wachlarzami. Najcenniejszym jednak upiększeniem bramy były umieszczone w pośrodku jej skrzydeł dwie rzeźby przedstawiające główki gwoździ, ale tak wielkich, jakby nimi była przytwierdzona brama do kamienicy, a kamienica do Warszawy".
Powrót do góry
Karioka

PostWysłany: Czw Lut 24, 2005 12:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może przyda Ci sie taki zwykły szkic?
http://free.ngo.pl/tps_stargard/strona_tps/historia/kamienica_img/kamienica1.jpg

Bo cięzko cos ciekawego znależć Confused ale mozna go troche poprzerabiać.

Boniowanie - dekoracja stosowana na zewnętrznej stronie budynku. Polegała na żłobieniu w murze poziomych i pionowych bruzd, sprawiających wrażenie że budowla zbudowana jest z dokładnie dopasowanych kamiennych ciosów lub płyt. Boniowanie często spotyka się przy bramach i narożach zamków

Co do reszty to nie umiem pomóc Confused
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum W-A.pl Strona Główna -> Dyskusje o architekturze Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: