This is flash
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

KATASTROFY BUDOWLANE

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum W-A.pl Strona Główna -> Dyskusje o architekturze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
archand

PostWysłany: Wto Sty 14, 2003 7:37 pm    Temat postu: KATASTROFY BUDOWLANE Odpowiedz z cytatem

W Warszawie zawalił się budynek

...Zawaliły się trzy nowo wybudowane piętra budynku przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Na razie nie wiadomo, czy ktoś zginął.

"Kierownik budowy nie umie powiedzieć, czy pod zawalonymi trzema świeżo wylanymi kondygnacjami mogą być ludzie. Na miejsce wysłane zostały, oprócz zastępów strażaków, również psy poszukiwawcze oraz geofon (urządzenie pozwalające usłyszeć nawet oddech człowieka zawalonego gruzami - PAP)" - powiedział Witold Maziarz, rzecznik prasowy komendanta głównego straży pożarnej...

Witam,
Zapraszam do wzięcia udziału w temacie jak wyżej.
Wielu z nas ma teraz praktyki budowlane i może od podszewki podglądac " prawdziwe budowanie".
Czy uważasz, że kwalifikacje kierownikow budów są wystarczające, że dochodzi do takich przykrych wypadkow?
Czy może partykularne interesy ' pseudo - inwestorów z dużą kasą', mają wiekszą siłę przebicia?
A może co innego?
W wypadku j/w zawinil człowiek i jego brak kompetencji na swoim stanowisku oraz nie przestrzeganie PN/B i Prawa Budowlanego.
Jest zima, a u nas buduje się domy jakby nie było mrozów. Byłem ostatnio na budowie kompleksu mieszkaniowego w Krakowie przy ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej i zgroza. W najlepsze idą prace zbrojeniowe i szalunkowe potężnych murów oporowych - i tu nie mam zastrzeżeń, poza tym, że ludzie marzną okropnie przy pracy - ale ciarki mnie przeszły, jak kierownik budowy powiedział, że czeka cieplejszego dnia czyli do-5' i będzie wylewał. A potem przychodzi noc i temp. spada do -15' i co? I nic!
Pozostawiam głos kolegom.
Pozdro Cool AK.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Yahoo Messenger MSN Messenger
archand

PostWysłany: Sro Sty 22, 2003 5:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Nawiązując do tematu 'katastrof', przedstawiam poniżej krótkie streszczenie art. z "Gazety.pl":
Odpowiada Prof. Adam Zbigniew Pawłowski z wydziału architektury Politechniki Warszawskiej, ekspert w dziedzinie konstrukcji.:

"...Garaż we Włochach miał konstrukcję żelbetową, niezwykle prostą płytowo-słupową, bez belek. A takie konstrukcje też mają wrogów. Największy to niskie temperatury. W ostatnich tygodniach mieliśmy w Polsce bardzo silne mrozy, do -20 st. C. Tymczasem betonować można, gdy temperatura nie przekracza -8, -10 st. C, i to pod warunkiem że stosuje się specjalne zabezpieczenia, np. namiot ze sztucznym podgrzewaniem. W przeciwnym razie beton zamarza, przez co staje się mniej wytrzymały.

Kiedy oglądałem zdjęcia w gazetach z katastrofy, zauważyłem, że z gruzów wystają stalowe pręty znacznej długości. To oznacza, że beton nie był związany ze stalą i nie miał odpowiedniej przyczepności.

...beton produkowany według nowoczesnych technologii zawiera wartościowe domieszki, które sprawiają, że konstrukcje są bezpieczne. O ile nie są poddawane niekontrolowanemu szokowi termicznemu, czyli działaniu bardzo niskich albo bardzo wysokich temperatur. Przy czym znacznie bardziej niebezpieczny jest mróz niż upał.

... Prawdopodobnie zawiniło nieprzestrzeganie reżimu technologicznego. Na każdej budowie prowadzonej w okresie zimowym powinna obowiązywać ścisła instrukcja prac. Jeśli nie wiadomo, o ile spadnie temperatura, najlepiej przerwać betonowanie. Opóźnienie jest znacznie mniej kosztowne niż skutki katastrofy..."

Ode mnie:
Wydaje mi się, że wypowiedź Profesora jest delikatnie mówiąc " książkowa", tak jakby problem dotyczył czegoś teoretycznego. A przecież zawaliło się kawałek budynku i w pierwszym rzędzie jako ekspert powinien powiedzieć, że zawinili ludzie, a nie mówić, cytuję:"...nasi budowniczowie mają w tej dziedzinie duże doświadczenie, dlatego nie sądzę, by katastrofa była spowodowana brakiem umiejętnosci..."
Poza tym ekspert ogląda zdjęcia w gazecie i daje odpowiedź?

Pozdro Cool AK.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Yahoo Messenger MSN Messenger
pitekantrop

PostWysłany: Nie Paź 05, 2003 12:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mnie dziwi jedno:bedac na budowie odnioslem wrazenie ze zasady tam obowiazujace nijak sie maja do tego czego sie uczy na wyzszych uczelniach...samowolka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kiender

PostWysłany: Pon Paź 06, 2003 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pitekantrop napisał:
mnie dziwi jedno:bedac na budowie odnioslem wrazenie ze zasady tam obowiazujace nijak sie maja do tego czego sie uczy na wyzszych uczelniach...samowolka

Po prostu trafiłeś na kiepską budowę. Ja odbywam obecnie praktykę na budowie Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie ( Zabłocie ). Wszystko tam jest wykonywane z chirurgiczną wręcz precyzją pod czujnym okiem kierownika i inspektora nadzoru budowlanego. Nie ma tam mowy o samowolce czy robienia "po polsku".
Wszystko jest dokładne, dopracowane i na czas Surprised
Czyli jednak mamy się czym w Polsce pochwalić
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum W-A.pl Strona Główna -> Dyskusje o architekturze Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: