Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

'Katowice na warsztacie' – mieszkańcy zdecydowali, relacje ze spotkań

Centrum miasta ma być wielkomiejskim miejscem spotkań i rekreacji

2008-10-22  Autor: Paweł Loedl   Źródło: autor   Kategoria: Wiadomości z kraju

Trzydniowe warsztaty urbanistyczne ''Katowice na warsztacie'', które zakończyły się w ten weekend, pokazały jak silna jest wśród mieszkańców aglomeracji górnośląskiej potrzeba aktywnego udziału w decydowaniu o mieście. W sumie w warsztatach wzięło udział ponad 320 osób.

Aleja Korfantego jako wielki wybieg do pokazów mody, interaktywna fontanna i wypożyczalnia rowerów miejskich na Rynku, lodowisko na Placu Obrońców Katowic, centrum pamięci na Placu Synagogi. To tylko kilka spośród licznych pomysłów uczestników warsztatów.

Podczas warsztatów dyskutowano o wizjach zagospodarowania, charakterze zabudowy i funkcjach najważniejszych przestrzeni publicznych przyszłego centrum. Punktem wyjścia do dyskusji był plan koordynacyjny, oparty na konkursowym projekcie transformacji centrum autorstwa Tomasza Koniora. Warsztaty pokazały generalną akceptację dla większości proponowanych rozwiązań i wskazały kierunek ich uszczegóławiania. Wyodrębnione i zidentyfikowane zostały też kwestie, co do których zdania są wciąż podzielone.

- Mieszkańcy chcą się przede wszystkim cieszyć życiem w mieście i mają propozycje jak taką witalną i przyjazną przestrzeń stworzyć - mówił Piotr Lorens, prowadzący warsztaty, architekt, urbanista i wykładowca Politechniki Gdańskiej. – Z pomocą tak aktywnych mieszkańców władze miasta będą miały prostsze zadanie przy kreowaniu przyszłego centrum Katowic.

Na „warsztat” wzięto siedem przestrzeni publicznych - pl. Synagogi, pl. Szewczyka, pl. Obrońców Katowic, Rynek, okolice Ronda, Aleję Korfantego i planowany Park Rawy. Katowiczanie podkreślali, że centrum miasta powinno być zwrócone pieszym, pełne butików, restauracji i kawiarni, w którym życie nie zamiera po godzinie 18.
Pojawiały się głosy namawiające do odważnych rozwiązań, takich jak oparcie się na kulturze i nauce, stworzenie akademików w centrum, które ściągnęłyby do niego tysiące studentów. Protestowano przeciw tworzeniu dużych galerii handlowych w przestrzeni centralnej.

Wstępne wyniki ankiet wskazały niektóre z oczekiwań mieszkańców. Rynek miałby się stać miejscem spotkań, a plac Szewczyka – bramą miasta, symbolizującą metropolię śląską oraz zintegrowanym centrum komunikacji pociągowej, tramwajowej i autobusowej. Wskazywało na Plac Synagogi jako na miejsce kontemplacji i edukacji historycznej. Wiele entuzjazmu wzbudził Park Rawy planowany między Empikiem i ul. Piotra Skargi i Superjednostką, który miałby się stać zielonym zapleczem śródmieścia, z atrakcjami dla mieszkańców w każdym wieku.

Dotychczas największe emocje wzbudzała Aleja Korfantego. Wszyscy opowiedzieli się za wielkomiejskością obszaru, jednakże różnie rozumianą. Większość widziałaby tam dogęszczenie zabudowy oraz stworzenie w miejscu parkingów i drogi serwisowej zachodniej pierzei osób połączenie funkcji usługowych, biznesowych i mieszkaniowych. Jednak część uczestników wolałaby pozostawienie Alei w dotychczasowej szerokości.

- Warsztaty to przykład skutecznej partycypacji społecznej. Dzięki nim poznaliśmy opinie, propozycje i zastrzeżenia dotyczące transformacji centrum Katowic – mówi Krzysztof Rogala, Pełnomocnik ds. Przebudowy Śródmieścia. – Wnioski wypracowane podczas spotkań zostaną włączone do dokumentów planistycznych. Sukces warsztatów pokazał, że podobne inicjatywy będą pomocne także w przyszłości.

Wyniki warsztatów są obecnie analizowane, a kompleksowe opracowanie wniosków powstanie w ciągu najbliższych tygodni. Prace nad dokumentami planistycznymi rozpoczną się w listopadzie. Wypowiedzi uczestników oraz relacje ze spotkań warsztatowych można znaleźć na http://www.youtube.com/ImagoPR

Informacje o projekcie znajdują się na www.katowicenawarsztacie.pl

Relacja z I spotkania 16 października 2008

Dziś rozpoczęły się warsztaty urbanistyczne „Katowice na warsztacie”, podczas których mieszkańcy zaproponują rozwiązania dla przestrzeni publicznej przyszłego centrum miasta. Zainteresowanie osiągnęło maksimum oczekiwań organizatorów. W pierwszym spotkaniu uczestniczyło ponad 160 osób.

O godzinie 16.00 przy pełnej sali w Rondzie Sztuki w Katowicach rozpoczęło się pierwsze spotkanie warsztatowe. Głównym przedmiotem I dnia cyklu było wprowadzenie do tematyki transformacji Centrum Katowic, dyskusja nad powiązaniami przestrzeni publicznych i tym, jakie funkcje powinny się znajdować w poszczególnych miejscach.

Na prośbę prowadzącego warsztaty – Piotra Lorensa – każdy uczestnik przedstawił się w kilku słowach. Obecni byli zarówno przedstawiciele instytucji jak i mieszkańcy, zainteresowani tym, co dzieje się w mieście. Jedna z osób reprezentowała stowarzyszenie chcących dojeżdżać rowerem do pracy.

- Polska zachłysnęła się transportem indywidualnym i między innymi przez wszechobecność samochodów zatraca się tradycyjna przestrzeń publiczna – mówi Piotr Lorens, prowadzący warsztaty, architekt, urbanista i wykładowca Politechniki Gdańskiej.
- Musimy przezwyciężyć te problemy, doprowadzić do integracji przestrzeni i niwelowania barier, utrudniających poruszanie się po mieście.

Podczas kolejnego etapu warsztatów mieszkańcy za pomocą ankiety mogli określić jakie są wyzwania i bariery rozwoju centrum Katowic. Określali m.in. co przeszkadza w kształtowaniu architektury miejsc, wytyczaniu układu komunikacyjnego i funkcjonowaniu centralnego punktu metropolii.

Następnie uczestnicy dyskutowali nad proponowanym układem powiązań przyszłego centrum i jego roli w przestrzeni miasta. Podczas pracy w grupach dyskutowali nad konkretnymi rozwiązaniami, m.in. czy na Placu Synagogi lepiej będą realizowane funkcje usługowe, kulturalne, a może biznesowe. W ten sposób ocenili 10 miejsc ścisłego centrum stolicy aglomeracji górnośląskiej.

Relacja z II spotkania 17 października 2008

Dyskusje, ankiety, głosowania - drugi dzień warsztatów urbanistycznych „Katowice na warsztacie” to przede wszystkim intensywna praca w grupach. Uczestnicy decydowali o charakterze zabudowy przyszłego centrum miasta i określali szanse rozwoju najważniejszych placów stolicy aglomeracji.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia wariantów zagospodarowania 10 najważniejszych miejsc centrum Katowic. Zostały one wypracowane na podstawie głosów i opinii uczestników z poprzedniego dnia warsztatów.

Dziś uczestnicy mogli określić jakie są silne i słabe strony tych wariantów i wybrać najciekawsze propozycje. Podczas głosowania wybrali m.in. alternatywne rozwiązania dla zachodniej pierzei Alei Korfantego, której przyszłość wzbudzała żywą dyskusję. Pierwszą propozycją jest pozostawienie jej bez zabudowy, a drugą - obecność na tym terenie obiektów o charakterze wielofunkcyjnym – usługowym, biznesowym i mieszkaniowym.

- Na dzisiejszym spotkaniu skupiliśmy się na konkretnych propozycjach i problemach - powiedziała Katarzyna Senczak, studentka architektury na Politechnice Śląskiej. – Dzięki warsztatom konstruktywnie i w przyjaznej atmosferze możliwe jest skonfrontowanie opinii ludzi z różnych środowisk.

Kolejna część warsztatów poświęcona była poszczególnym przestrzeniom publicznym centrum miasta – pl. Synagogi, pl. Szewczyka, pl. Obrońców Katowic, Rynkowi, okolicom Ronda, Alei Korfantego i Kampusowi. Obecni na spotkaniu mieszkańcy aglomeracji poprzez ankiety przedstawili problemy rozwoju tych miejsc oraz określili jakie powinny mieć charakter.

Wyniki prac uczestników, ich opinie i propozycje poznamy jutro, podczas ostatniego dnia warsztatów. Przedstawiona zostanie wizja mieszkańców dotycząca nowego centrum.

Do obejrzenia jak wyglądało II spotkanie warsztatowe zapraszamy na stronę http://www.youtube.com/watch?v=hgz_0pae6Nc

 

Relacja z III spotkania 18 października 2008

Podczas ostatniego spotkania z cyklu „Katowice na warsztacie” uczestnicy przedstawiali własne wizje zagospodarowania najważniejszych przestrzeni przyszłego centrum. Wśród różnych opinii jedna była wspólna – w Katowicach potrzebne są zmiany, które wytworzą przestrzeń na miarę metropolii.

- Nowoczesny pogląd na miasto sięga XIX – wiecznej koncepcji flaneura, przechodnia i użytkownika miasta – mówi Piotr Lorens, prowadzący warsztaty. – Kogoś, kto spaceruje po miejskiej przestrzeni, spotyka znajomych, ogląda wystawy – jednym słowem cieszy się życiem w mieście. Taką przestrzeń trzeba tworzyć w Katowicach.

W trakcie burzy mózgów uczestnicy spotkania przedstawiali swoje pomysły na najważniejsze przestrzenie publiczne miasta. Zdecydowanym głosem mówiono o Rynku jako miejscu spotkań i odpoczynku, gdzie zmniejszona powinna być rola komunikacji miejskiej. Tą proponowano skumulować w okolicach dworca PKP, integrując sieć pociągową, tramwajową i autobusową.

Pozytywne opinie zebrał pomysł stworzenia Parku Rawy za Empikiem, który stałby się zielonym zapleczem centrum ze ścieżkami rowerowymi i miejscami zabaw dla dzieci. Wielokrotnie powtarzał się postulat przyciągnięcia mieszkańców do centrum, poprzez stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni – handlowej, mieszkaniowej, rekreacyjnej. Ciekawym pomysłem jest przeniesienie akademików do centrum i zaproszenie tym samym do niego tysięcy studentów.

- Miasto otrzymało pokaźny zasób informacji, pomysłów i opinii, które zostaną wykorzystane w działaniach projektowych realizowanych w najbliższym czasie – mówi Krzysztof Rogala, Pełnomocnik ds. Przebudowy Śródmieścia. – Uświadomiliśmy sobie, że niektóre proponowane rozwiązania będą wymagały zastanowienia i społecznej konsultacji, której kontynuację będę rekomendował Zarządowi Miasta. Zachęcam mieszkańców do dalszego aktywnego udziału w całym procesie transformacji centrum Katowic.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro