Najlepsze domy 2019: Green Line na Warmii i dom ramowy na Śląsku

Informacje...

19-08-2020  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Patronaty

Dom jednorodzinny Green Line na Warmii i dom ramowy na Śląsku to realizacje nagrodzone w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2019, w kategorii kubatura przestrzeń prywatna. Obie wpisują się w regionalny kontekst, czerpiąc też inspiracje z tamtejszej tradycyjnej zabudowy.

W nawiązaniu do architektury Warmii

Nagrodzony przez architektów i zdobywca nagrody Grand Prix 2019 projekt domu Green Line, autorstwa Mobius Architekci, to nowatorska bryła o powierzchni 500 m ², która wlewa się w tkankę pofałdowanej tektoniki Warmii, tworząc miejsce intymne i funkcjonalne. Osią projektu jest „zielona linia”, żelbetowa płyta zawieszona ponad opadającym terenem, która przedłuża jego górny zarys.

Oko przykuwają minimalizm i prostota. Zabudowa uformowana w literę „L” , drewniane lamele w ścianach szczytowych oraz pokrywa trawiastego dachu o nachyleniu 45 stopni, to wyraźne nawiązania to tradycyjnych chat warmińsko-mazurskich. Centrum domu stanowi atrium, wokół którego skupia się życie mieszkańców. Atrium oddziela też przestrzeń od silnie wiejących wiatrów w tym regionie. Od tej strony umieszczono płyty z betonu, które przełamują tradycyjne  elementy nowoczesnymi a szerokie przeszklenia otwierają wnętrze domu na okoliczny krajobraz i jezioro. Inne wykorzystane materiały to ceramika i alumuniowe płyty.

W nawiązaniu do architektury Śląska

Innym projektem, który nawiązuje tym razem do tradycyjnej zabudowy Śląska jest dom ramowy autorstwa biura Awinci Architects. Teren działki z zabudową z PRL paradoksalnie zainspirował architektów. Tak powstała prosta forma na planie prostokąta z płaskim dachem wlana w grubą czarną ramę. Jest to element z tamtego regionu, który nawiązuje do śląskich brył wykończonych czarnych łupkiem. Dominujące materiały to czerwona cegła rozbiórkowa oraz beton, który urozmaica konstrukcję. Wnętrza są ich kontynuacją. Podłoga i sufit obleczone są w cegłę i beton. Gdzieniegdzie wetknięte elementy drewna i szkła rozświetlają całość.

Ogromny taras na terenie ogródka to idealne miejsce spotkań z huśtawkami i hamakami.
Priorytetem podczas tworzenia domu była prostota i energooszczędność. Stąd prosta bryła i plan pozostałych elementów – fundamentów, dachu, okien i systemu docieplania.

Oba projekty oryginalnie wykorzystują tradycję zabudowy regionu i wpisują się w lokalny krajobraz.

Zobacz film z Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019

Link: https://www.youtube.com/watch?v=2DS_bs54N-k&t=46s

 

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl.

Organizator

Grupa Sztuka Architektury

 

PARTNER

Bauder

 

PARTNERZY WSPIERAJĄCY

Rathscheck Schiefer

Dimplex

Faber

Aluprof

 

Patroni Honorowi

Krajowa Izba Architektów RP, SARP, SAK, TUP

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Łodzi

 

Patroni Medialni

TVP 2, TVP Kultura

Weranda,  LaVie, TRENDY art of living, NOWY MAGAZYN, PLN DESIGNE, example.pl, MAGAZIF, urbnews.pl, urbanistyka.info,  wnetrzadomow.pl, w-a.pl, ambiente.info.pl, budnet.pl, budujemydom.pl, swiatnaobcasach.pl, myfloor.pl, exlusivemag.pl, mieszkaniezpomyslem.pl, Re:view, Instalacje, EurobuildCEE

 

Współpraca redakcyjna

RMF Classic

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com