Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Szkło w energooszczędnym budownictwie

Informacje...

2020-06-03  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Najnowszy raport opublikowany przez Glass For Europe „Potencjalny wpływ szkła na oszczędność energii i redukcję emisji CO2” nie pozostawia wątpliwości odnośnie roli szklenia w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie. Raport przedstawia jakie oszczędności związane ze zmniejszeniem zużycia energii i ograniczeniem emisji CO2 osiągną budynki w Europie, jeżeli we wszystkich zostaną zainstalowane przeszklenia o doskonałych parametrach izolacji termicznej, ochrony przeciwsłonecznej.

Rozwiązania te są już dzisiaj dostępne w ofercie Saint-Gobain Building Glass Polska. Jednym z nich jest ECLAZ, produkt bez kompromisów. ECLAZ gwarantuje połączenie najlepszej wydajności energetycznej z niezrównanym dostępem do naturalnego światła dziennego. Możliwość korzystania z profitów izolacji termicznej zespoleń dwukomorowych (doskonała izolacyjność cieplna, wysokie zyski energetyczne) przy jednoczesnym zapewnieniu ilości naturalnego światła jak w zespoleniach.

Kolejnym przykładem jest nowość w rodzinie szkieł przeciwsłonecznych Saint-Gobain Building Glass Polska – COOL-LITE® SKN 183 & 183 II. To wysokoselektywne szkło zapewnia najlepszy dostęp do światła dziennego dzięki przepuszczalności światła (LT=75%) w połączeniu z niskim współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej g (0,40) oraz wysokiej selektywności (s=1.88). COOL-LITE® SKN 183 & 183 II. Zachowuje neutralny wygląd przy jednoczesnym zachowaniu skutecznej ochrony przeciwsłonecznej i doskonałej izolacyjności cieplnej.

To tylko przykłady z szerokiej oferty produktowej, spełniające już dzisiaj zalecenia wynikające z opublikowanego raportu.

Dwa scenariusze

Raport Glass for Europe Raport przedstawia analizę dwóch scenariuszy dla 2030 r. lub 2050 r. W pierwszym scenariuszu budynki zużywałyby rocznie o blisko 30% energii mniej, co wiązałoby się też ze zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla o 28%. W scenariuszu dla 2050 roku oszczędności energii i spadek wytwarzanego CO2 byłyby na poziomie 37%.  Polska w tym zakresie ma jeszcze więcej do zyskania. Zainstalowanie przeszkleń o doskonałych parametrach izolacji termicznej i ochrony przeciwsłonecznej może zredukować w roku 2030 zużycie energii o 34 procent i ograniczyć emisję CO2 o 30 procent. Dla roku 2050 wynik ten kształtuje się na poziomie nawet 40%. Warto zauważyć, że prawie połowę potencjalnych oszczędności przewidzianych dla 2030 r. moglibyśmy osiągnąć w ciągu najbliższych 10 lat, gdybyśmy tylko zastosowali odpowiednie szkło na nowych budynkach oraz podwoili (z 2% do 4% rocznie) współczynnik wymiany starych przeszkleń na szkło lepszych parametrach.

Bo szyba ma znaczenie!

Najnowsze badania dowodzą, że 90% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach a komfort nabrał innego głębszego znaczenia. Nie chodzi już tylko o wygodę, ale o dostosowanie klimatu wewnątrz budynku, który wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie, efektywność i przede wszystkim zdrowie. Czynnikiem, który coraz częściej wysuwa się na pierwszy plan to troska o środowisko naturalne i dbałość, aby w przyszłości nie zabrakło jego zasobów dla przyszłych pokoleń. Dane z raportu Glass for Europe w bardzo jasny i konkretny sposób pokazują, że zastosowanie szklenia o wysokiej wydajności energetycznej ma istotny wpływ na ochronę środowiska oraz zmniejszenie kosztów energii potrzebnej do ogrzewania oraz chłodzenia budynków. Należy więc patrzeć szerzej na dobór pakietów szybowych biorąc pod uwagę nie tylko współczynnik termoizolacyjności (Uw), czy współczynnik przepuszczalności energii słonecznej (g) dla komfortu termicznego, ale również współczynnik przepuszczalności światła (Lt) dla komfortu wizualnego i jak najlepszego wykorzystania dostępu do naturalnego światła dziennego.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro