Architektura krajobrazu Skandynawii

10 kwietnia 205, Warszawa

03-05-2015  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: SAK   Kategoria: Patronaty

Kraje skandynawskie to struktura odrębnych części, które łączy położenie, klimat i demografia. Podstawę ich jedności stanowi również kultura, a jednym z jej przejawów jest rozpoznawalny styl nazywany skandynawskim. Widać go w architekturze, formach przemysłowych jak również w architekturze krajobrazu. Ostatnie realizacje przestrzeni publicznych, miejsc turystycznych czy punktów widokowych przyciągają uwagę prostotą logiką i wrażliwością na otaczający krajobraz. Z kolei ukierunkowanie na człowieka, wymieniane jako główna cecha stylu skandynawskiego stanowi wartość dominującą od skali detalu po rozwiązania w skali planistycznej.

10-ego  kwietnia w Warszawie miała miejsce konferencja „Architektura krajobrazu Skandynawii”. To 10 jubileuszowe spotkanie z cyklu „Współczesna architektura krajobrazu - trendy, technologie i praktyka” przyciągnęło do Pawilonu SARP prawie 200 zainteresowanych skandynawskim stylem. Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) - organizator konferencji - zaprosiło czołowe zespoły projektowe z powodzeniem realizujące swe projekty na terenie Szwecji, Norwegii Finlandii i Danii. Wśród prelegentów znaleźli się  projektanci, jak i wykonawcy, dzięki czemu słuchacze mieli okazję poznać zarówno założenia projektowe jak i  trudną sztukę przekładania ich na technologię realizacji.

Konferencję otworzyła prezentacja „Fińska architektura krajobrazu. Projekty z Helsinek” Henrika Bosa, z VRJ Group. Dyrektor jednej z większych fińskich firm wykonawczych zaprezentował system organizacji prac dużego zespołu, realizującego projekty architektury krajobrazu.

Na przykładzie słynnych dzieł, w tym współczesnego parku pomiędzy Domem Muzyki, a Muzeum Sztuki Współczesnej „Kiasma” pokazał specyfikę realizacji inwestycji w wymagającym kontekście architektonicznym i krajobrazowym.

Interesujące, współczesne, a jednocześnie dojrzałe podejście do projektowania zaprezentowała dynamicznie rozwijająca się duńska pracownia 1:1 landskab. Ich wykład oparł się na dwóch istotach projektowania w krajobrazie, rozpiętości skali przestrzennej i dystansie czasowym. Według twórców pracowni – Trine Trydeman i Jacoba Kampa – jednym z głównych zadań architekta krajobrazu jest podjęcie problemu znacznie zróżnicowanej skali. Rozpiętość przestrzenna wymaga świadomości dystansu i środków projektowych adekwatnych do sposobu postrzegania przestrzeni. Pozostając w najbliższym kontakcie z człowiekiem, detale muszą być dopracowane, przyjazne, a swym kształtem fakturą i doborem materiałów powinny uzupełniać oddziaływanie wizualne poruszając pozostałe zmysły.

Dystans czasowy, to czynnik wyróżniający architekturę krajobrazu od innych dziedzin projektowania. Projektowanie żywego tworzywa niesie ze sobą konieczność oczekiwania na integrację z otoczeniem i osiągniecie właściwych gabarytów.

Świadomi tych zależności projektanci z 1:1 landskab stosują zasadę szybkiego i długodystansowego efektu. Wprowadzają rośliny, ale jednocześnie uzupełniają je rzeźbiarskimi instalacjami, wypełniającymi przestrzeń zanim wyrosną drzewa i krzewy. W ten sposób aranżują szybki efekt wizualny z obecnym w tle, narastającym efektem docelowym.

Właściciel norweskiej grupy Wikholm AS, Stein Wikholm przedstawił strategię projektowo-wykonawczą na przykładzie dwóch projektów realizowanych na wyspie Sotra. Sposób rozwiązania centrum handlowego oraz zespołu zielonych dachów zawarł w sobie współczesne tendencje rozwoju norweskich miast. Zagęszczanie zabudowy oraz potrzeba kreacji przestrzeni publicznej zmieniają nie tylko krajobraz miasta ale również styl życia jego mieszkańców. Santor Center stanowi przykład aranżacji centrum handlowego opartego na nowej strukturze przestrzeni dla pieszych. Sprowadzenie parkingów pod ziemię uwolniło znaczne obszary, które wróciły do przestrzeni miasta, stając się  miejscem spotkań i spacerów. 

Konferencję zamknęła prezentacja Thorbjörna Anderssona ze Szwecji. To projektant i wykładowca zarazem. Jest laureatem wielu nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych, a jego Dania Park w Malmö znalazł się w finale  Rosa Barba Award na Biennale w Barcelonie. Wpisując się w jubileusz stowarzyszenia i konferencji przedstawił 10 myśli o architekturze krajobrazu, stanowiących kompendium wiedzy i doświadczeń zdobytych w trakcie realizacji założeń krajobrazowych. Każda z dziesięciu myśli została zilustrowana projektem stanowiącym materializację i dowód prawdziwości przyjętych założeń. Zapytany o najważniejszą, wymienił wsłuchanie się w miejsce, co stanowi podstawę właściwego projektowania i punkt wyjścia pozostałych dziewięciu sentencji.

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) od 5 lat organizuje, cieszący się dużą popularnością, cykl konferencji poświęcony architekturze krajobrazu „Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka”. Konferencje odbywają się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Uznani architekci krajobrazu z Polski i Europy przedstawiają tu najciekawsze współczesne projekty i realizacje; prezentowane są też nowe i użyteczne technologie wykonawcze i produkty.  www.sak.org.pl

Konferencję prowadzili Urszula Forczek-Brataniec Wiceprezes SAK oraz Piotr Reda Prezes SAK. 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com