Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

10 pytań do Przemysława Nogaja - menedżera Autodesk w architekturze i budownictwie

Wywiady W-A.pl

2010-10-16  Autor: Małgorzata Dziubina, Kazimierz Kwasek, Joanna Borowska   Źródło: Autodesk   Kategoria: Oprogramowanie, komputery

Building Information Modeling w skrócie BIM od wielu lat pojawiaja się w słownictwie architektury. W dniu dzisiejszym przedstawiciela firmy Autodesk pytają architekci z W-A.pl - Czym dokładnie jest i jak się go używa? Jak popularny jest w Polsce i na świecie? Do czego się nie nadaje? Jak szybko się rozwija i jak absorbuje światowe trendy projektowania (np. budownictwo ekologiczne, zrównoważone)? Na nasze pytania odpowiada Przemysław Nogaj – menadżer ds. rozwiązań Autodesk dla architektury i budownictwa.

W-A.pl: 1. Building Information Modeling w skrócie BIM to modelowanie informacji o budynku. Co to oznacza w praktyce?

Przemysław Nogaj: Koncepcja modelowania informacji o budynku (BIM) zrewolucjonizowała podejście branży architektoniczno – budowlanej  do projektowania, realizacji i zarządzania budynkami, gdyż charakteryzuje się ciągłym i natychmiastowym dostępem do wszelkich informacji o zakresie projektu, jego harmonogramach i kosztach. BIM umożliwia sprawdzenie kluczowych funkcji oraz właściwości fizycznych budynku w postaci cyfrowej - zanim jeszcze zostanie on zbudowany. Wszystko to w praktyce oznacza uproszczenie procesu projektowego, a dzięki temu dostarczanie projektów szybciej, efektywniej, oszczędniej i przy minimalnym wpływie na środowisko.
 
W-A.pl: 2. Firma Autodesk stworzyła platformę o nazwie Revit dedykowaną BIM Gdzie cieszy się on większą popularnością - w Polsce, czy na świecie?

PM: Wbrew pozorom w skali całego świata popularność Revita w Polsce jest na bardzo dobrym poziomie. Korzystają z niego zarówno pracownie wielobranżowe, np. Chodor – Projekt, jak i mniejsze pracownie specjalistyczne, np. pracowania Wojdak. Na świecie praca w oparciu o Revit i BIM staje się podstawą w zakresie projektowania. Wiele znanych pracowni na stałe wdrożyło do strategii firmy rozwiązanie Revit. Warto wspomnieć chociażby światowego giganta - międzynarodową pracownię architektoniczną  HOK, czy też Skidmore, Owings & Merrill  (SOM) i ich słynny projekt Freedom Tower. W Polsce proces ten następuje wolniej.

W-A.pl:3. Z czego to wynika?

PM: Wynika to zazwyczaj z naturalnych obaw przed nowościami -  nie wystarczy bowiem sam zakup programu. Przede wszystkim trzeba zmienić sposób myślenia i podejście do projektowania. Trzeba dostosować procesy w firmie do nowego modelu pracy, czy też przeszkolić pracowników. To wszystko wymaga czasu i może rodzić obawy. Jednak według mnie proces ten jest nie unikniony. Rynek stawia przed architektami coraz większe wymagania, którym Revit może pomóc sprostać.

ilustr. Autodesk (po kliknięciu powiększenie)

W-A.pl: 4. Do czego nie nadaje się BIM i REVIT?

PM: BIM jest koncepcją uniwersalną, sprawdzająca się w każdych warunkach i w każdym projekcie bez względu na jego specyfikę i zakres - czy to dom jednorodzinny, biurowiec, czy centrum handlowe. BIM oraz narzędzia takie jak Revit usprawniają pracę architekta, konstruktora, instalatora oraz wykonawcy. Dzięki BIM i rodzinie produktów Revit możliwe jest zaprojektowanie budynku od fazy koncepcji poprzez projekt budowlany, aż po dokumentację wykonawczą i powykonawczą. Revit jest potężnym narzędziem nie tylko do tworzenia modelu i dokumentacji, ale również do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji i różnego rodzaju analiz. Znam obecnie wiele pracowni, które nie potrzebują innych rozwiązań gdyż w Revicie są w stanie zrobić kompletny projekt zgodny z polskimi uwarunkowaniami i wymaganiami inwestorów.    

W-A.pl: 5. Czy cena programu pozwala nabyć go bez większych problemów tak większym jak i mniejszym pracowniom architektonicznym?

PM: Zarówno mniejsze, jak i większe pracownie kupują nasze oprogramowanie. Ci, którzy myślą przyszłościowo inwestują, bo projektowanie w oparciu o rozwiązania 3D jest nieuniknione. Zdaniem naszych klientów zakup oprogramowania Autodesk to inwestycja, która szybko się zwraca, gdyż znacząco wpływa m.in. na wzrost efektywności czy zwiększenie przewagi konkurencyjnej.
Paradoksalnie, w roku 2009 mieliśmy w Polsce najwięcej wdrożeń rozwiązań Autodesk. Okres spowolnienia gospodarczego wiele pracowni wykorzystuje w najlepszy sposób – na podniesienie swoich kwalifikacji i zwiększanie konkurencyjności, czyli przygotowanie na przyszły wzrost.

W-A.pl: 6. Kilkuletni rozwój REVIT ARCHITECTURE to czas wdrożeń wielu nowych funkcji i udogodnień. Jak bardzo spełniają one potrzeby pracowni architektonicznych?

PM: Revit Archtecture został stworzony z myślą o architektach i co roku jest udoskonalany w kierunku ich potrzeb i próśb. Przykładowo najnowszą wersję Revit Architecture 2011 wyposażono w funkcje pozwalające architektom projektować w sposób swobodny i naturalny, sprawnie realizować zlecenia. Nowości obejmują  także funkcję edytowania form, racjonalizowania powierzchni czy renderowania. Dodatkowo, platforma Revit stale wzbogacana jest o elementy umożliwiające projektowanie zrównoważone. Na polskim rynku architektonicznym odnotowaliśmy ostatnio duże zainteresowanie dążeniem do osiągania korzyści, jakie daje modelowanie informacji o budynku oraz współpraca wielu branż w obrębie jednego projektu. Odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie Revit. Pracownie zaczynają dostrzegać, że tylko wczesne zastosowanie modelowania informacji o budynku w oparciu o to oprogramowanie jest istotnym elementem budowania przewagi konkurencyjnej oraz rozwoju firmy i świadczenia nowych usług. Takim przykładem może być wielobranżowa pracowania Chodor – Projekt, która na stałe wdrożyła Revit i BIM, do strategii firmy.

W-A.pl: 7. Czy i jak inżynierowie AUTODESKU współpracują z klientami – architektami biorąc pod uwagę ich ocenę działania systemów BIM oraz programu REVIT?

PM: Autodesk rozwija swoje oprogramowanie w oparciu o informacje z rynku dotyczące potrzeb, problemów i oczekiwań naszych klientów. Informacje takie zbieramy na kilka sposobów:
1. Poprzez dział rozwoju oprogramowania, który otrzymuje i  weryfikuje zgłoszenia napływające od klientów z całego świata za pomocą centrum subskrypcyjnego.
2. Poprzez Autoryzowanych Partnerów Autodesk, którzy otrzymują informacje bezpośrednio od klientów.
3. Autodesk uruchomił specjalne programy skierowane zarówno do klientów, jak i partnerów umożliwiające ścisłą współpracę z działem rozwoju nad produktami Autodesk.
4. Również w Polsce od zeszłego roku działa polskojęzyczny portal społeczności użytkowników rozwiązań Autodesk (www.autodesk.pl/spolecznosc) , poprzez który klienci mogą nie tylko w łatwy sposób uzyskać najnowsze informacji o naszych produktach, ale również zgłaszać swoje sugestie i uwagi odnośnie oprogramowania Autodesk.

ilustr. Autodesk (po kliknięciu powiększenie)

W-A.pl: 8. Jak dużo trzeba poświęcić czasu, by opanować AUTODESK REVIT ARCHITECTURE?

PM: Trudno konkretne określić czas. To wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Jednak Revit to program łatwy w użytkowaniu, a jego działanie jest przewidywalne. Dodatkowo posiada intuicyjny, przyjazny interfejs. Do Revit Architecture przygotowano bardzo dużo materiałów pomocniczych typu tutoriale, tips&tricks, bogata biblioteka instruktarzowa dostępna na You Tube. Także na portalu społecznościowym Autodesk prowadzone są specjalne blogi poświęcone różnym programom – w tym dwa blogi dotyczące platformy Revit i jego funkcjonalności.

W-A.pl: 9. Co sprawia, że pomimo wielu zalet, jakie posiadają programy unowocześniające prace architektów, wciąż nie w pełni się z nich korzysta?

PM: Tak, jak wspomniałem na początku – to kwestia czasu i świadomości, zarówno po stronie architekta, jak i inwestora. To również obawa przed nową technologią, która wymaga innego podejścia do projektowania. Potrzebna jest także zmiana w sposobie nauczania na uczelniach. Przed projektowaniem w 3D nie ma jednak odwrotu. Coraz częściej spotykam inwestorów, którzy wręcz wymagają projektów przygotowanych zgodnie z koncepcją BIM. Wówczas cyfrowy model budynku, który w 100 % odzwierciedla rzeczywistość staje się nieoceniony. Pokazując budynek ze wszystkich stron, uwzględniając wszelkie jego elementy, detale, a nawet możliwość wejścia do niego zdecydowanie łatwiej przekonać inwestora do koncepcji.

W-A.pl: 10. W ostatnich latach widzimy mocny rozwój architektury i budownictwa zrównoważonego. W Polsce działa ''PLGBC'' Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (Polish Green Building Council), które na stronach W-A.pl regularnie ogłasza kolejne konferencje i szkolenia dla polskich inżynierów. Świat wyraźnie zmierza w tym kierunku. Zatem w jaki sposób narzędzia Autodesk wspierają projektowanie zrównoważone?

PM: Rzeczywiście, budownictwo ekologiczne cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce. Dokładnie w październiku zeszłego roku ogłosiliśmy wyniki badania Autodesk Green Index. Rezultaty są optymistyczne - wskazują na duże zainteresowanie architektów projektowaniem zrównoważonym oraz wysoką świadomość ich roli w popularyzacji tego trendu. Autodesk tworzy oprogramowanie, dzięki któremu projektowanie zrównoważone jest efektywniejsze i łatwiejsze.
 Rozwiązania Autodesk pomagają architektom w projektowaniu budynków znacznie bardziej energooszczędnych, zużywających mniej wody i zapewniających lepszą jakość powietrza. Dzięki BIM i platformie Revit sam proces projektowy jest zdecydowanie  prostszy dzięki przeprowadzeniu w świecie wirtualnym, a więc praktycznie bezkosztowo, wielu analiz. Możliwy jest więc wybór wariantu, który jest optymalny pod względem środowiskowym. Co więcej nowe rozwiązania łatwiej przedstawić inwestorowi w postaci modelu 3D i przekonać go. Narzędziem umożliwiającym  wykonanie kompleksowej i szczegółowej analizy budynku pod względem jego wpływu na środowisko jest  także Autodesk Ecotect Analisys. Ecotect wyposażony jest w funkcje uwzględniające i analizujące wpływ czynników środowiskowych (np. analiza nasłonecznienia, termiczna, akustyczna), a także zużycie energii, wody oraz emisję węgla, itd.

ilustr. Autodesk (po kliknięciu powiększenie)

Wasze opinie

2010-10-16 22:23:20    Kuba W.

Bardzo profesjonalny wywiad-gratulacje dla początkujących dziennikarek z Krakowa!!!:)Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych, równie udanych rozmów!

2010-10-18 19:34:44    Murek

Wg mnie też jest OK, w sumie nie wygląda na kogoś początkującego. Wiecej takich, a mnie suchych njusów!!!

2010-10-29 09:38:03    Revitowiec

Marketingowa ściema :) \\\"Dzięki BIM i rodzinie produktów Revit możliwe jest zaprojektowanie budynku od fazy koncepcji poprzez projekt budowlany, aż po dokumentację wykonawczą i powykonawczą\\\" Niestety to nie jest prawda, wykonawczy projekt w Revicie to jedna wielka porażka.

2010-10-29 11:57:53    Absolwent

Ja robiłem mój dyplom w Revit2009 i naprawdę projekt wykonawczy w Revitcie to mordęga... Chyba że wersja 2011 wniosła gigantyczne zmiany. Ale jeśli chodzi o opracowanie koncepcji i budowlanego to myślę że ok, samo podejście do projektu jako BIM a nie CAD to różnica jest ogromna na plus BIM.


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Oprogramowanie, komputery

ZWCAD 2023 SP2

2022-12-19

ZWCAD 2023 to świetna alternatywa dla innych dostępnych na rynku programów, służących do projektowania… »

Projektowanie może być proste dzięki Archicad 26

2022-08-20

Archicad to jeden z najpopularniejszych programów do projektowania w środowisku openBIM, który… »

Archicad - wzorzec projektu od Multibim

2021-11-09

Architekci i projektanci z różnych branż do tworzenia dokumentacji i modeli obiektów wykorzystują… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro