Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

ZAjrzyj! - najnowsze wydanie ZA_05_2009

Zawód-Architekt

2009-11-20  Autor: Maciej Fornalczyk   Źródło: Zawód Architekt   Kategoria: Wiadomości z kraju

Zapraszamy do zapoznania się tekstami najnowszego wydania (05_2009) - czasopisma ''Zawód:Architekt".

 

Teksty w całości oraz całe wydanie "Zawód:Architekt" > > >

W numerze Z:A_5_2009:

> W naszych rękach
 Szanowne Koleżanki i Koledzy Architekci,
W zbliżającym się roku 2010 samorząd zawodowy architektów – Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej obchodzić będzie zakończenie drugiej i otwarcie kolejnej kadencji swojej działalności prowadzonej zgodnie z zapisem art. 17 Konstytucji Polski. Osiem lat pracy samorządu, którego idea powstania związana była z narodzinami nowego porządku prawnego III RP i poprzedzona wieloletnimi staraniami całego środowiska zawodowego dowodzi, że jesteśmy dziś partnerem budowy państwa obywatelskiego.

> Chcemy otwierać architekturę

Na architekturę nie można tylko i wyłącznie patrzeć. Jej się używa. I nie chodzi tutaj o dosłownie pojmowany funkcjonalizm. Chodzi o to, że w dzisiejszych czasach architektura się „wyluzowuje” tzn. może stymulować nieformalne aktywności ludzi. Chcemy projektować budynki w taki sposób, żeby były w jakimś stopniu nieprzewidywalne. Żeby inspirowały ludzi do interakcji i działania – Marta Mnich i Łukasz Wojciechowski z wrocławskiej pracowni VROA opowiadają o projektowaniu, prowokowaniu, pasji, ciężkiej pracy i... filmach.

> Coraz większa świadomość wnętrza

Ogromnym sukcesem frekwencyjnym zakończyły się wykłady z cyklu Świadome Wnętrze 2009, które odbyły się w 7 największych miastach Polski. Wzięło w nich udział ponad 900 architektów. Wystarczyły zaledwie dwa lata, aby impreza zyskała renomę w środowisku projektantów. W przyszłym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większej liczby słuchaczy.

> Projektowanie uniwersalne czy typowe? (część 2)

Podział na TD (typical design) i UD (universal design) nie jest ani administracyjny, ani nawet przyjęty w środowisku, jednak do zwerbalizowania jego istnienia prowokuje obserwacja rzeczywistości. Pierwszy polega na projektowaniu z myślą o typowych, drugi – z myślą o wszystkich. Druga część artykułu poświęconego TD i UD skupia się na prawnych aspektach tej problematyki.

> Szkoła zrównoważonej architektury

Projekt Zespołu Szkół Podstawowych nr 12 zrealizowany we wrocławskiej dzielnicy Maślice jest przykładem nowoczesnej architektury, w której zgodnie funkcjonują rozwiązania ekologiczne, energooszczędne i akustyczne, a bryła obiektu, jego kolorystyka i wnętrza ukształtowane są zgodnie z zasadami psychologii architektury.

> Różne wcielenia wełny skalnej: hala produkcyjna Mondi w Świeciu

Uruchomiony we wrześniu zakład produkcji tektury falistej i opakowań Mondi Packaging Świecie to jeden z największych obiektów o takim przeznaczeniu w Polsce. Ze względu na charakter produkcji i wymagania ppoż. w hali „kartonażowni” jako niepalny materiał izolacyjny zastosowana została wełna skalna. Rozwiązania z jej udziałem spełniły oczekiwania w trzech obszarach: dachu, ścian zewnętrznych i izolacji technicznych.

> Powrót do epoki kamiennej

Już od kilku lat obserwuje się w Polsce wzrost popularności kamienia naturalnego. Inwestorzy i projektanci jakby przypomnieli sobie o tym tradycyjnym, zasłużonym materiale i na powrót dostrzegli jego walory. A przyznać trzeba, że kamień tych walorów ma rzeczywiście bardzo dużo.

> Higieniczne ściany i podłogi w szpitalach i kuchniach

Na czystość w obiektach służby zdrowia i miejscach przygotowania żywności należy zwracać szczególną uwagę. Projektanci powinni być świadomi znaczenia jakie ma w takich wnętrzach właściwy dobór materiału, użytego do pokrycia ścian czy podłogi. W szpitalu, przychodni czy restauracyjnej kuchni kwestia higieny dotyczy bowiem nie tylko samych pracowników, ale także tych, którzy miejsca te odwiedzają a więc pacjentów i konsumentów.

> Po pierwsze nie szkodzić

Artykuł „Młode zabytki – kto je ochroni?” opublikowany w Architekturze-murator nr 7/2009 wywołał mieszane uczucia w gronie osób kierujących pracami Izby Architektów RP. W efekcie pod koniec sierpnia Prezes Izby Architektów wystosował do redakcji „A-m” list otwarty (wstęp do listu poniżej, całość na stronie 44 drukowanej wersji Z:A i w pliku PDF Z:A 05/2009). Naszym Czytelnikom jesteśmy w tej sytuacji winni wyjaśnienie dlaczego przywołany artykuł wywołał dyskusję w Krajowej Radzie Izby Architektów. Przy tej okazji przypomnimy także niektóre zapisy regulujące obszar działania Izby Architektów oraz jej współpracy z SARP.

> W odpowiedzi na publikację „Młode zabytki – kto je ochroni?

Szanowna Pani Redaktor,
W ramach istniejącej demokracji poglądów i opinii przesyłam na Pani ręce list otwarty dotyczący artykułu Pana Pawła Jasicy pt. „Młode zabytki – kto je ochroni?” zamieszczonego w Architekturze nr 7/2009. Jestem przekonany, że wypowiedź moja w imieniu środowiska skupionego w Izbie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przyjęta jako konstruktywne uzupełnienie poglądów wyrażonych przez redakcję Architektury na łamach czasopisma w ramach ww. tekstu redaktora Jasicy. Mam nadzieję, że zaprezentowane refleksje jakie wywołał artykuł są również próbą odpowiedzi na stan systemowych regulacji w Polsce dotyczących architektury i stanowionego prawa. Poszerzenie wiedzy czytelników o istniejącej w tej materii sytuacji byłoby wskazane dla przyjętych przez środowisko architektów, w tym Stowarzyszenia Architektów Polskich i Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, działań strategicznych na rzecz przywołanej „Ustawy o architekturze.”

> Europa gra w zielone

W ramach „Dni Efektywności Energetycznej” (EESC Energy Efficiency Days), imprezy promującej bardziej świadome korzystanie z zasobów energetycznych Ziemi, zorganizowanej we wrześniu w Brukseli przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EESC), Rada Architektów Europy (ACE) przeprowadziła jednodniowe seminarium poświęcone  w  całości problematyce budownictwa zrównoważonego.

> Do VIII Krajowego Zjazdu Izby Urbanistów
Szanowne Koleżanki i Koledzy Urbaniści! Czas jest czwartym wymiarem przestrzeni, której dotyczy planowanie. Tempo rozwoju cywilizacji nie akceptuje jednocześnie sytuacji, w której w każdym momencie zapotrzebowanie na nowe produkty może nie napotkać ostatecznie faktycznych odbiorców. Wirtualnie stwarzane symulacje bogactwa wyboru zawsze zostaną zweryfikowane remanentem realnych możliwości, decydujących o asymilacji lub odrzuceniu.

> Polska Rzeczpospolita Neonowa

Tworzono je w taki sposób, aby dobrze komponowały się z bryłą budynku i podziałami elewacji. Projekt każdego oceniał Naczelny Plastyk Miasta bądź upoważnieni do tego architekci. Oni zawsze brali pod uwagę kontekst otoczenia. Peerelowskie neony stanowiły integralną część architektury. I były w totalitarnym państwie ostoją artystycznej wolności.

Teksty w całości oraz całe wydanie "Zawód:Architekt" > > >

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro